KYK yurtlarında 'Zeren Ertaş' protestosu: Ölmeye değil okumaya geldik!

Aydın’da, KYK Güzelhisar Kız Öğrenci yurdunda içinde 16 öğrencinin bulunduğu asansör düştü. Üniversite son sınıf öğrencisi Zeren Ertaş’ın asansörde sıkışarak yaşamını yitirmesi birçok ildeki KYK yurtlarında kalan öğrenciler tarafından protesto edildi. Öğrenciler “Ölmeye değil okumaya geldik” yazılı pankartlar açtı.

KYK yurtlarında 'Zeren Ertaş' protestosu: Ölmeye değil okumaya geldik!
Son Güncelleme: 27 Ekim 2023 Cuma 13:17
27 Ekim 2023 Cuma 13:13

Aydın'da, Kredi Yurtlar Kurumu Güzelhisar Kız Öğrenci yurdunda arızalanan asansör düştü, olayda Adnan Menderes Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi 4'üncü sınıf öğrencisi Zeren Ertaş hayatını kaybetti. Yaşanan olayın ardından İstanbul, Bursa, İzmir ve birçok şehirde KYK yurtlarında kalan öğrenciler olaya tepki gösterdi.

Akşam saatlerinden itibaren, İstanbul'da birçok KYK Yurdunda kalan öğrenci, yaşanan asansör faciasını protesto etti. Yurtların bahçelerine inen öğrenciler, sloganlar atarak, alkış ve ıslıklarla KYK yönetimlerini protesto etti.

Olay sonarı KYK yurtlarının önüne çok sayıda polis ekipleri sevk edildi. Cevizlibağ Atatürk Öğrenci Yurdu'ndaki öğrenciler, yurtlarının giriş kapısına pankartlar astı. Öğrenciler eylemlerinin ardından tekrar yurtlarına döndü.

barin.jpg

İzmir’de okuyan üniversite öğrencileri ise bugün Bornova Metro İstasyonunda bir araya gelerek Bornova Küçükparka sloganlarla yürüdüler.

“KATİLLERDEN HESABI GENÇLER SORACAK”

“Ölmeye değil okumaya geldik” yazılı pankart açan öğrenciler, “Gün gelecek devran dönecek katiller halka hesap verecek”, “Katillerden hesabı gençler soracak”, “AKP halka hesap verecek”, sloganları attılar. Öğrenciler yaptıkları açıklamada, “Öğrenciler asansörde katledildi. Evet yanlış duymadınız bu ülkenin üniversitelerinde okuyan öğrenciler KYK yurtlarında hani o öve öve bitiremedikleri yurtlar var ya o yurtların asansöründe katledildiler” dedi.

'ÖLMEYE DEĞİL OKUMAYA GELDİK’

Bursa'nın Nilüfer ilçesinde bulunan Kredi ve Yurtlar Kurumu'nda (KYK) kalan öğrenciler de Zeren Ertaş için ayaktaydı. Nilüfer ilçesi Görükle Mahallesi’nde bulunan KYK yurtlarının bahçesinde toplanan öğrenciler 'Ölmeye değil okumaya geldik’ diye sloganlar atarak olaya tepki gösterdi.

bursa.jpg

Polisin geniş güvenlik önlemi aldığı protestoda öğrenciler telefonlarının ışıklarını da açarak yaklaşık 2 saat boyunca eylemlerini sürdürdü. Yapılan anonsların ardından öğrenciler olaysız şekilde dağıldı.

 
Bu içeriğimize de göz atabilirsiniz clear_all

Yorumlar