KYK yurdundaki asansörde sıkışan Zeren hayatını kaybetti

Aydın’da KYK Güzelhisar Kız Öğrenci Yurdu'nda, kapasitesinin üstünde kişinin binmesiyle arıza yapan asansörden çıkmak isteyen Zeren Ertaş adındaki öğrenci sıkışarak hayatını kaybetti. Olayın ardından Cumhuriyet Başsavcılığı soruşturma başlatırken, çok sayıda öğrenci de yönetimi protesto ederek "Yönetim istifa" sloganları attı. Yetkililer KYK yurdu müdürünün açığa alındığını belirtti.

KYK yurdundaki asansörde sıkışan Zeren hayatını kaybetti
Son Güncelleme: 26 Ekim 2023 Perşembe 12:31
26 Ekim 2023 Perşembe 12:29

Aydın'ın Işıklı Mahallesi Kültür Bulvarı’nda bulunan KYK Güzelhisar Kız Öğrenci Yurdu'ndaki 15 kişilik asansör, iddiaya göre 16 kişinin binmesi sonucu arıza yaptı. Saat 00.05 sıralarında meydana gelen olayda, asansörün aşırı yük nedeniyle kaymaya başladığı sırada, Adnan Menderes Üniversitesi’nde son sınıf öğrencisi olan Zeren Ertaş (22) panik yaparak çıkmak istedi. Bu sırada asansörün hareket etmesiyle Ertaş, sıkışarak hayatını kaybetti.

Durumun bildirilmesi üzerine olay yerine sağlık, itfaiye ve polis ekipleri sevk edildi. Olay yerine gelen ekipler mahsur kalan 15 öğrenciyi asansörden kurtardı. Yapılan kontrolde kurtarılan öğrencilerin sağlık durumlarının iyi olduğu belirlendi. Savcılık tarafından kaza ile ilgili soruşturma başlatıldı.

1-011.jpg

BAŞSAVCILIK SORUŞTURMA BAŞLATTI

Aydın Valisi Yakup Canbolat, olayla ilgili yaptığı açıklamada 15 kişi kapasiteli asansöre 16 kişinin bindiği ve birinci kattayken kaymaya başladığını kaydetti. Bu sırada bir kız öğrencinin panik halinde asansörden çıkmaya çalışırken sıkışarak hayatını kaybettiğini belirten Vali Canpolat, "Konuyla ilgili adli ve idari soruşturma Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülüyor. Olaya müdahale edildi. Kurtarılan 15 öğrencinin sağlık durumunda bir problem yok. Maalesef bir öğrencimizi kaybettik. Ekiplerimiz bölgede. Asansörün 21 Eylül'de bakımı yapılmış. Ama biz Cumhuriyet Başsavcılığının yürüttüğü soruşturma dışında, idari soruşturma da başlatıyoruz. Konuyu her yönüyle araştırıp inceleyeceğiz" dedi.

1-012.jpg

'YÖNETİM İSTİFA' SLOGANLARI

Öte yandan kaza haberini alan erkek öğrenci yurdundaki öğrenciler de olay yerine gelerek tepki gösterdi. Polisin geniş güvenlik önlemi aldığı protesto sırasında 'Yönetim istifa' sloganları atan öğrenciler daha sonra dağıldı.

Olayda ihmal olduğu iddiası sebebiyle sosyal medya üzerinden de birçok tepki geldi.

KYK MÜDÜRÜ AÇIĞA ALINDI

Gençlik ve Spor Bakanlığı, yurt müdürünün açığa alındığını duyurdu. Bakanlığın sosyal medya hesabından yapılan açıklamada, asansöre binen diğer öğrencilerin sağlık durumunun iyi olduğu belirtildi. Bakanlıktan yapılan açıklama şöyle:

"Aydın Güzelhisar Kız Öğrenci Yurdu'nda gerçekleşen elim hadise ile ilgili incelemeler devam etmektedir. İlk belirlemelere göre zemin katta bulunan asansörün kayması sonucu gerçekleştiği tespit edilen olayda, 15 evladımızın sağlık durumunun iyi olduğu öğrenilmiştir. Bir öğrencimiz panik halinde asansörden çıkmaya çalışırken maalesef hayatını kaybetmiştir. Öğrencimize Allah’tan rahmet, ailesine ve sevenlerine başsağlığı dileriz.

Yaşanan süreçle ilgili adli ve idari soruşturma Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülmektedir. Bakanlığımız tarafından yurt müdürü açığa alınmış olup, olayla ilgili müfettiş görevlendirilerek gerekli incelemeler başlatılmıştır. İncelemeler neticesinde varsa ihmali tespit edilen sorumlular hakkında gereği yapılacaktır. Kamuoyunun bilgisine saygıyla sunulur."

Bu içeriğimize de göz atabilirsiniz clear_all

Yorumlar