Kuğu fırtınası ne zaman olur?

Meteoroloji’den yapılan değerlendirmeye göre Türkiye’nin büyük bir bölümü bugün sağanak yağış ve fırtınanın etkisi altında kalacak. Uzmanlar vatandaşları ‘kuğu fırtınası’na karşı uyardı. Peki kuğu fırtınası ne zaman olur?

Kuğu fırtınası ne zaman olur?
Son Güncelleme: 15 Nisan 2019 Pazartesi 08:21
15 Nisan 2019 Pazartesi 08:20

Türkiye’de bugün, Balkanlar üzerinde gelen serin havayla birlikte sıcaklıklarına 4 ila 8 derece arasında düşeceği Meteoroloji Genel müdürlüğü tarafından belirtildi.

Meteoroloji'den yapılan açıklamada "Hafta boyunca mevsim normalleri altında seyretmesi beklenen hava sıcaklıklarının meydana getirebileceği olumsuzluklara karşı (sağlık sorunları, iç ve yüksek kesimlerde yer yer zirai don olayı, yüksek kesimlerde görülebilecek kar yağışları) dikkatli ve tedbirli olunması, meteorolojik uyarı ve raporların dikkatle takip edilmesi önem arz etmektedir." ifadeleri yer aldı.

 Uzmanlar ayrıca vatandaşları bahar mevsiminin ortalarında şiddetli rüzgar ve yağışlı havayla birlikte birkaç günlüğüne kışı geri getiren hava olayı olarak tanımlanan "kuğu fırtınası"na karşı da uyarıyor.

 Havaların ısındığı günlerde ortaya çıkan kuğu fırtınası, Türk denizcilerinin fırtına takviminde de yer almaktadır.

Kuğu fırtınası ne zaman olur?

Türk denizcilerinin yüzlerce yıllık gözlem ve deneyimlerle oluşturduğu fırtına takvimi çerçevesinde kuğu fırtınası da yer almaktadır. Bahar mevsiminde meydana gelen ve tüm yurdu etkisine alan kuğu fırtınası nedeniyle şiddetli rüzgar ve yağışlı hava, kışı adeta yenden getirir. Kuğu fırtınası her yıl tahmini olarak 16 Nisan'da başlar ve 3 gün devam eder. Genellikle 16-17-18 Nisan tarihlerinde etkili olan kuğu fırtınası bazı yıllar bir-iki gün kadar değişkenlik gösterebilir.

İllere göre hava durumu

İstanbul 10°C, 14°C

Çok bulutlu, aralıklı sağanak yağışlı; sabah saatlerinde kuzey kesimleri yer yer sisli ve puslu

Ankara 6°C, 17°C

Çok bulutlu, aralıklı sağanak ve yer yer gök gürültülü sağanak yağışlı

İzmir 12°C, 18°C

Parçalı çok bulutlu, sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı

Adana 14°C, 23°C

Parçalı ve çok bulutlu, sağanak ve yer yer gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların kuzey kesimlerinde yerel olarak kuvvetli olması bekleniyor.

Sinop 12°C, 15°C

Çok bulutlu, aralıklı sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı

Trabzon 10°C, 15°C

Parçalı ve çok bulutlu, gece saatlerinden sonra sağanak yağışlı

Malatya 9°C, 18°C

Parçalı ve çok bulutlu, sağanak yağışlı

Diyarbakır 8°C, 21°C

Parçalı ve çok bulutlu

Yorumlar