Kredi borçlarını ödeyen ve ödemeyen iller belli oldu

Türkiye genelinde takipteki alacakların toplam nakdi krediye oranı yüzde 1,53 olarak hesaplandı. Çankırı yüzde 0,59 ile borcuna en sadık il olarak listenin başında yer alırken Konya yüzde 3,9 ile takipteki alacak oranı en yüksek il olarak listenin sonunda yer aldı.

Kredi borçlarını ödeyen ve ödemeyen iller belli oldu
Son Güncelleme: 21 Kasım 2023 Salı 12:24
21 Kasım 2023 Salı 12:19

Ekonomik sağlık ve mali disiplini yansıtan önemli bir gösterge olan kredide takibe dönüşüm oranları il bazında belli oldu. Ekonomim'den İbrahim Ekinci'nin haberine göre takibe dönüşüm oranının en düşük olduğu il yüzde 0,59 Çankırı olurken, alacak oranının en yüksek olduğu il ise yüzde 3,9 ile Konya oldu.

Takipteki alacakların toplam nakdi krediler içerisindeki payını gösteren takibe dönüşüm oranı (takipteki alacaklar / toplam nakdi kredi oranı) bankacılık sektörü genelinde yüzde 1,53 olarak hesaplandı. Yüksek bir rakam olmamasına rağmen 22 ilde genel ortalamanın üzerinde ve Konya'da iki katından fazla olması dikkat çekti.

Takipteki alacak oranının en yüksek olduğu ilk 5 şehir:

Konya (yüzde 3,9),
Diyarbakır (yüzde 3),
Mardin (yüzde 2,4),
Hakkari (yüzde 2,2)
Adana (yüzde 2,2).

Takibe düşme oranı en düşük olan ilk 5 şehir:

Çankırı (yüzde 0,59)
Denizli,
Nevşehir,
Siirt,
Kastamonu
Aksaray

İzmir, Aydın, Balıkesir, Çanakkale, Muğla, Çorum, Trabzon gibi önemli ticaret merkezi sayılan illerde de yüzde 1’in altında. İllerin durumuna sektörel bazda bakıldığında, bazı illerde bazı sektörlerde çok yüksek oranlara rastlanıyor. Örneğin deprem illerden üçünün batık seviyesi çok yüksek. Depremin etkisiyle bazı firmaların işlerinin bozulmasından kaynaklandığı düşünülüyor. Hatay'da inşaat sektöründe takipteki alacak olanı yüzde 31,86 ile çok yüksek seviyede yer alıyor. Yine bu ilde turizm sektöründe de takibe düşen alacak oranı 16,30 seviyesinde. Kilis’te finansal sektörde takipteki alacak oranı yüzde 75,38’le çok yüksek. Bu ilde tekstil sektöründe de takipteki alacak oranı yüzde 22,34. Osmaniye’de enerji sektöründe yüzde 25,59, turizm sektöründe 18,33 düzeyinde.

Yüksek takibe düşme oranında öne çıkan iller ve sektörler şöyle:

Afyonkarahisar’da turizm (yüzde 26,84),
Kars’ta tekstil (yüzde 24,07),
Yalova’da enerji (yüzde 22,51),
Kocaeli’nde enerji (yüzde 27,26),
Konya’da enerji (yüzde 19,49),
Kayseri’de turizm (yüzde 19,34)
Sektörel bazda en çok takibe düşme enerji (13 ilde), inşaat (13 ilde) ve tekstil (7 ilde) sektörlerinde gözüküyor Takipteki alacak oranı tüketici kredilerinde 21 ilde, ticaret sektöründe (ticari krediler) 6 ilde en yüksek kredi türünü oluşturuyor.

KONYA DİKKAT ÇEKTİ

İller söz konusu olduğunda tek bir firmanın yüksek miktarlı kredisi de oranları yukarı çekebileceğinden, sektörel yükseklikler, her durumda o ilde o sektörün sıkıntılı olduğunu ifade etmiyor. Hatay’da toplam takipteki alacak oranı inşaat ve turizmde çok yüksek ancak miktarı 2,4 milyar lira olarak gözüküyor. Kilis’te finansal sektör en sorunlu sektör gözüküyor ancak takipteki kredi miktarı 70,1 milyon lira. Bu da muhtemelen tek veya birkaç firma kredilerinden kaynaklandığını düşündürüyor. Ancak sektörel dağılımda enerji, inşaat, tekstil, tüketici ve ticari kredilerde yoğunlaşma dikkat çekiyor.

Üç büyük ilde takipteki alacak miktarının yüksek olması normal. İstanbul’da 69,4 milyar, Ankara’da 23,3 milyar, İzmir’de 5,5 milyar lira olarak gözüküyor. Ancak dikkat çekici olan takipteki alacak oranı en yüksek il olarak görülen Konya’da alacak miktarının (8 milyar lira) da İzmir’den ve daha büyük ekonomisi olan diğer bazı illerden daha yüksek olması. Örneğin, takipteki alacak miktarı Bursa’da 3,4 milyar. Gaziantep’te 5,5 milyar, Kocaeli’nde 4,7 milyar, Adana’da 4,8 milyar TL düzeyinde.

Bu içeriğimize de göz atabilirsiniz clear_all

Yorumlar