Kuzey Kore'den ABD'ye açık tehdit! Kim Jong-un: Savaş ilanıdır!

Kuzey Kore resmi devlet haber ajansı KCNA'nın haberine göre Pyongyang, ABD'nin yapacağı herhangi bir müdahaleye, ABD casus uydularının varlığını ortadan kaldırarak karşılık verecek.

Kuzey Kore'den ABD'ye açık tehdit! Kim Jong-un: Savaş ilanıdır!
Son Güncelleme: 2 Aralık 2023 Cumartesi 12:50
2 Aralık 2023 Cumartesi 12:48

Kuzey Kore yaptığı açıklamada, uydu operasyonlarına yapılacak her türlü müdahaleyi savaş ilanı olarak değerlendireceğini belirtti. Kuzey Kore resmi devlet haber ajansı KCNA'nın haberine göre Pyongyang, ABD'nin yapacağı herhangi bir müdahaleye, ABD casus uydularının varlığını ortadan kaldırarak karşılık verecek.

Kuzey Kore yönetimi, yörüngeye gönderdiğini açıkladığı casus uydusu ile Beyaz Saray, ABD Savunma Bakanlığı ve bazı ABD askeri üslerini görüntülediğini duyurmuştu. Kuzey Kore resmi devlet haber ajansı KCNA'nın haberine göre Pyongyang iddialı bir açıklamada daha bulundu.

KCNA'nın Kuzey Kore Savunma Bakanlığı Sözcüsü'nün yaptığı açıklamaya dayandırdığı haberine göre, Pyongyang'ın uydu operasyonlarına yapılacak her türlü müdahaleyi savaş ilanı olarak değerlendireceğini ve ABD'nin uzaya yapacağı herhangi bir müdahaleye, ABD casus uydularının varlığını ortadan kaldırarak karşılık vereceği aktarıldı.

Söz konusu açıklamada, "ABD'nin, en son teknolojileri yasadışı ve adaletsiz bir şekilde silahlandırarak egemen bir devletin meşru topraklarını ihlal etmeye çalışması durumunda, Kuzey Kore, ABD casus uydularının etkinliğini baltalamak veya yok etmek için meşru müdafaa amacıyla duyarlı eylem tedbirleri almayı değerlendirecektir" ifadeleri kullanıldı.

Kuzey Kore, ABD anakarası, Japonya ve ABD'nin Guam bölgesindeki askeri tesislerin fotoğraflarını ileten ilk askeri casus uydusunu 21 Kasım'da başarıyla fırlattığını açıklamıştı.

Bu içeriğimize de göz atabilirsiniz clear_all

Yorumlar