Kentsel dönüşüme yeni teşvik geliyor: Kiralar arttı, sıra kredide

Kentsel dönüşümün hızlanması için önemli adımlar atılıyor. Kira yardımları 1.000-1.500 TL bandından, 2 bin-3 bin 500 TL’ye çıktı. İkinci hamle ise dönüşüm kredilerinde olacak. Faizin düşmesi, devlet desteğinin artması bekleniyor.

Kentsel dönüşüme yeni teşvik geliyor: Kiralar arttı, sıra kredide
Son Güncelleme: 10 Mart 2023 Cuma 07:58
10 Mart 2023 Cuma 07:53

Riskli yapıların yenilenmesi, kentsel dönüşümün hızlanması için yeni destekler geliyor. Evi yıkılan vatandaşa verilen kira yardımında artış yapıldı, şimdi yeni evlerin yapım sürecine ilişkin destekler bekleniyor.

Hürriyet'ten Gülistan Alagöz'ün haberine göre; Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, dönüşüm için kira ve faiz destekli kredi imkânı sağlıyor. Son dönemde artan kiraların vatandaşı zorlaması nedeniyle, verilen yardımda artışa gidildi.

Önceki gün CNN Türk’te açıklama yapan Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, “Dönüşümü desteklemek amacıyla kira yardımı miktarını artırdık. İstanbul’da 1.500 liraydı, 3 bin 500 lira yaptık. Ankara, Bursa, Antalya, İzmir’de 3 bin liraya çıkarıyoruz. Büyükşehirlerde aylık kira yardımını 2 bin 500, diğer illerde 2 bin liraya çıkarıyoruz. Yardımları nisandan itibaren vatandaşların hesaplarına yatıracağız” diye konuştu.

Bakan Kurum, hafta sonu Hazine Ve Maliye Bakanlığı tarafından ek destekler açıklanacağını da söyledi.

YAPIMA DESTEK BEKLENİYOR 

Edinilen bilgilere göre dönüşüm kredilerinde faizin yüzde 1’in altına inmesi, çekilen krediye verilen bakanlık faiz desteğinin artması ve vadenin uzaması planlanıyor.

Konut kampanyalarında olduğu gibi ödemesiz dönem ya da ilk yıllarda taksit avantajı sağlanması da planlar arasında. Dönüşüm kredisinde üst limit geçen yıl 2 kez arttırıldı.

Şu an evi dönüşecek kişiye verilen kredi üst limiti 600 bin lira. Faiz desteği de yıllık 600 baz puan olarak uygulanıyor. Bu da aylık 0.50 puan anlamına geliyor.

Vatandaş aylık yüzde 1.5 oranlı dönüşüm Kredi kullanıldığında, bunun yüzde 0.50’sini bakanlık karşılamış oluyor.

Ancak kredi faizlerinin yüksek olması ve bankaların kredi taleplerine olumlu dönüş yapmaması süreci zorluyor.Atılacak yeni adımlarla hem kredinin cazip, hem de işler hale gelmesi hedefleniyor.

KİMLER KAÇ AY DESTEK ALIYOR? 

Kira yardımı riskli yapılarda 18 ay, riskli ve rezerv yapı alanlarında en fazla 48 ay olarak uygulanıyor. Ev sahiplerine aylık ödeme yapılırken, kiracı ve sınırlı ayni hak sahiplerine (oturum hakkı olana) bir kez ödeme yapılıyor.

Riskli yapılar yenilenirken tapu, noter, damga vergisi gibi harçlardan muafiyet sağlanıyor.

Ayrıca vatandaş müteahhitle kat karşılığı anlaşma yapmadan evini kendi dönüştürürse yüzde 18 yerine yüzde 1 KDV ödüyor.

Bu içeriğimize de göz atabilirsiniz clear_all

Yorumlar