Kedi ve köpekler için yeni dönem: Kuduz testi için QR kod uygulaması

Yeni yılda kedi ve köpekler için QR kod uygulaması getiriliyor. Tarım ve Orman Bakanlığı, yolcu beraberinde yurt dışına götürülecek kedi ve köpekler için istenen kuduz testlerinin kısa zamanda sonuçlanması ve doğrulamanın QR koduyla yapılabilmesi için yeni bir sistem geliştirdi.

Kedi ve köpekler için yeni dönem: Kuduz testi için QR kod uygulaması
Son Güncelleme: 1 Ocak 2024 Pazartesi 13:38
1 Ocak 2024 Pazartesi 13:31

Tarım ve Orman Bakanlığı, yolcu ile yurt dışına götürülecek kedi ve köpekler için istenen kuduz testlerinin sonuçları için QR kod uygulamasını kullanıma açtı.

1 Ocak 2024 tarihinden itibaren kullanıma açılan sistem ile kuduz antikor titre testi sonuç raporları için QR koduyla anlık ve hızlı bir şekilde doğrulama yapılabilecek.

Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre, yurt dışına yolcu beraberinde götürülen kedi ve köpekler için istenen kuduz antikor titre testi için önceki yıllarda fiziksel evrakla yapılan protokol girişi, analiz sonuçlandırma ve rapor yayınlanması gibi iş ve işlemler, 2 Ekim 2023 tarihinden itibaren Tarım ve Orman Bakanlığının Veteriner Laboratuvar Bilgi Sistemi (VELBİS) üzerinden yapılabiliyor.

ANALİZ SONUÇLANDIRMA SÜRECİ KISALTILDI

Bu uygulamanın başlamasıyla daha önce ortalama 6 hafta süren analiz sonuçlandırma süreci, önemli ölçüde kısaltıldı. Bakanlık, vatandaşların bu konudaki iş ve işlemlerinin daha da çabuklaştırılması amacıyla sonuç raporunun elektronik ortamda doğrulanması (QR Kod) çalışmalarını da tamamladı.

Kuduz antikor titre testi sonuç raporlarının QR koduyla doğrulanabilmesine olanak tanıyacak sistem, 1 Ocak 2024 tarihinden itibaren kullanıma açıldı. Böylelikle yurt dışına yolcu beraberinde götürülecek kedi/köpeklerin kuduz testi sonuç raporları anlık ve hızlı olarak doğrulanabilecek.

Bu içeriğimize de göz atabilirsiniz clear_all

Yorumlar