Türk Devletleri Teşkilatı: Kazakistan'a desteğe hazırız

Kazakistan'da akaryakıt zamlarının ardından halkın protesto için sokağa çıkması sonrası Türk Devletleri Teşkilatı'ndan kritik bir açıklama geldi. Türk Devletleri Teşkilatı tarafından yapılan açıklamada, Kazakistan'a desteğe hazır olunduğu bildirildi.

Türk Devletleri Teşkilatı: Kazakistan'a desteğe hazırız
Son Güncelleme: 6 Ocak 2022 Perşembe 12:55
6 Ocak 2022 Perşembe 12:53

Kazakistan'da meydana gelen olaylar sonrası bir açıklama da Türk Devletleri Teşkilatı'ndan geldi. Yapılan açıklamada Kazakistan'a destek verilebileceği duyuruldu.

Türk Devletleri Teşkilatı'nın açıklamasından öne çıkanlar şöyle:

Kazak yetkililerin barışçıl şekilde gerginliğin giderilmesi kapasitesine sahip olduğuna inanıyoruz. Kazakistan Hükümetine ve halkına ihtiyaç duyabilecekleri desteği vermeye hazır olduğumuzu beyan ediyoruz.

KAZAKİSTAN'DA SON DURUM

Kazakistan'ın batısında 2 Ocak'tan itibaren LPG'ye yapılan zamlar ve ülkedeki sosyoekonomik durumun kötüleştiği gerekçesiyle başlatılan protestolar ülkenin diğer kesimlerine yayıldı. Sokak olaylarına dönüşen gösterilerde güvenlik güçleri ile protestocular arasında çatışmalar yaşandı. Polis ve askeri araçları ateşe veren ve devlet binalarına giren protestoculara, güvenlik güçleri ses bombası ile müdahale etti.

Kazakistan Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev, başlatılan protestolardan sorumlu tuttuğu hükümetin istifasını kabul etti. Protestoların yayılması sonucu başkent Nur Sultan, Almatı şehri ve Mangistau eyaletlerinde olağanüstü hal (OHAL) ilan edildi.

Yorumlar