Asansör kazaları sonrası Bakan Bak açıkladı: Karekod uygulaması çok kısa sürede tamamlanacak

Bakan Bak, Kredi ve Yurtlar Kurumu yurtlarında bulunan asansörlerin bakımlarına ilişkin “Asansörlerimize Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile karekod uygulaması getiriyoruz. Oradan öğrenci her şeyi şeffaf şekilde görecek. Asansörün tipi, bakımının ne zaman yapıldığı gibi bilgiler karekoddan görülecek. Karekodların yerleştirilmesi çok kısa süre içinde tamamlanacak." dedi.

Asansör kazaları sonrası Bakan Bak açıkladı: Karekod uygulaması çok kısa sürede tamamlanacak
Son Güncelleme: 21 Kasım 2023 Salı 12:51
21 Kasım 2023 Salı 12:45

Bakan Osman Aşkın Bak, yurtlarda asansör sözleşmelerinin de mercek altına alındığını belirterek, Aydın’daki asansör kazasında adli soruşturma kapsamında 3 kişinin tutuklandığını söyledi.

“HİÇBİR YURDUMUZDA ASANSÖR DÜŞMEDİ”

Bak, “İdari soruşturmada ise görevlendirilen bakanlık müfettişi rapor hazırlıyor. Yurtlardaki asansörlerde güvenlik tertibatları var. Bu zamana kadar hiçbir yurdumuzda asansör düşme olayı olmamıştır. Voltaj düşmesi gibi durumlarda asansör kendini emniyete alarak, en alt kata, yani güvenli yere otomatik olarak iniyor. Öğrenci yurtlarındaki asansörlerin sözleşmeleri her sene yenileniyor, bakımları yapılıyor, her ay periyodik olarak muayene ediliyor, arıza var ise anında müdahale ediliyor” ifadelerini kullandı.

Bu içeriğimize de göz atabilirsiniz clear_all

Yorumlar