Hakan Fidan, Gazze ile ilgili önemli mesajlar verdi: Kara harekatı vahşeti katliama çevirir

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan diplomatik temaslar için bulunduğu Katar’da mevkidaşı ile basın toplantısı düzenledi. Hakan Fidan basın toplantısında gündeme dair değerlendirmelerde bulundu. Fidan basın toplantısında, “Gazze'ye yönelik bir kara harekâtı bu vahşeti tam bir katliama çevirecektir.” dedi.

Hakan Fidan, Gazze ile ilgili önemli mesajlar verdi: Kara harekatı vahşeti katliama çevirir
Son Güncelleme: 25 Ekim 2023 Çarşamba 16:09
25 Ekim 2023 Çarşamba 16:02

Dışişleri Bakanı Hakan diplomatik temaslar için Katar’ın başkenti Doha’ya gitti. Bakan Fidan, Doha’da Katar Emiri Şeyh Temim bin Hamed Al Sani tarafından kabul edildi. Dışişleri Bakanı Fidan daha sonra, Katarlı mevkidaşı Şeyh Muhammed bin Abdurrahman Al Sani ile görüştükten sonra basın toplantısı düzenledi.

Katarlı mevkidaşı ile düzenlediği basın toplantısında açıklamalarda bulunan Fidan, 'Gündemimizdeki en öneli konı Gazze'de devam eden savaş. 7 Ekim'den bu yana Gazze'de yaşananlar tüm insanlığın vicdanını sızlatmaktadır. Filistinli kardeşlerimizin çocuk, hasta, yaşlı demeden okullarda, hastane ve camilerde bile hedef alınması insanlığa karşı işlenen bir suç niteliğindedir' 

'Cumhurbaşkanımız yoğun bir liderler diplomasi içerisinde. Bu akan gözyaşı ve savaşın durması için yoğun bir gayret içerisinde' diyen Fidan bölgenin bir dönüm noktası içerisinde olduğuna dikkat çekti.

"KARA HAREKATI VAHŞETİ KATLİAMA ÇEVİRİR"

'Gazze'ye yönelik bir kara harekâtı bu vahşeti tam bir katliama çevirecektir' diyen Fidan sözlerine şöyle devam etti;

Gazze'de toplu cezalandırmaya dönen saldırıları hiçbir şekilde kabul etmiyoruz. İsrail bu yanlıştan acilen dönmelidir. Hemen ateşkes ilan edilmeli ve insanı yardımlar için bir koridor oluşturulmalıdır.'

Fidan 'İçinde bulunduğumuz konjonktürde ya daha büyük bir savaşa ya daha büyük bir barışa gideceğiz. Kimileri bu yangına körükle gidiyor' dedi.

'Mevcut durumu önleyemezsek tüm dünya daha kötü bir yere gidecek' diyen Fidan açıklamasının devamında şunları söyledi;

"FİLİSTİN MESELESİ ADİK BİR SONUCA KAVUŞTURULMADAN BÖLGEMİZDE KALICI BARIŞ MÜMKÜN OLMAYACAKTIR"

'İsrail senelerdir kınamalara kulak tıkamayı, bildiğini okumaya devam ediyor. Artık somut adımlar için harekete geçme zamanıdır. Filistin meselesi adil bir sonuca kavuşturulmadan bölgemizde kalıcı bir barış mümkün olmayacaktır. Katar insanı durum bağlamında şimdiye kadar yapıcı ve fedakar bir rol üstlendi. Katarlı kardeşlerimizin çabaları her türlü takdire şayandır. Bugünkü görüşmelerimiz bu bağlamda çok faydalı oldu.'

'Diğer Gazze kuşatmalarına nazaran bu sefer daha büyük yıkımın ve ölümün yaşandığını görüyoruz' diyen Fidan, 'özellikle elektriğin kesilmesi temel insani malzemelerin girişinin önlenmesi daha büyük bir insani felakete yol açıyor. Gittikçe daha büyük bir r,sk senaryosunun içine düşüyoruz' ifadelerini kullandı.

Fidan, 'Gazze'de ölüm ve yıkım arttıkça buna yönelik reaksiyonda bölgede haliyle daha fazla olacak. Sonuçları önceden kestirmek mümkün değil' dedi.

Bu içeriğimize de göz atabilirsiniz clear_all

Yorumlar