Türkiye'de her 5 kişiden biri kanserden ölüyor: Kanserden korunmanın üç yolu

Uzman Dr. Serhat Korkmaz, Dünya Kanser Günü'nde Türkiye’de her beş ölümden birisinin kanserden kaynaklı olduğunu açıkladı. Kanserden korunmanın yollarının önemine de dikkat çeken Korkmaz, alkol, tütün tüketimi ve obezite ile mücadelenin önemli olduğ vurguladı.

Türkiye'de her 5 kişiden biri kanserden ölüyor: Kanserden korunmanın üç yolu
Son Güncelleme: 4 Şubat 2023 Cumartesi 15:14
4 Şubat 2023 Cumartesi 15:13

Afyonkarahisar İl Sağlık Müdürü Uzman Dr. Serhat Korkmaz, 4 Şubat Dünya Kanser Günü dolayısı ile yazılı bir açıklamada bulundu. Açıklamasında kanser ile mücadelede yapılması gerekenleri tek tek anlatan Dr. Korkmaz, Türkiye’de her beş ölümden birisinin kanserden kaynaklı olduğunu kaydederek, "Kanser başlıca tütün kullanımı, yüksek beden kütle indeksi (fazla kilolu ya da şişman-obez olma), meyve ve sebzeden fakir beslenme, yetersiz fiziksel aktivite ve alkol tüketimi gibi başlıca beş davranışsal ve beslenme ile ilgili risk faktöründen kaynaklanmaktadır.

İYİLEŞME YÜKSEK

Oysa yine günümüz şartlarında kanserlerin yaklaşık üçte birinin, risk faktörlerinden kaçınma ve mevcut kanıta dayalı önleme stratejilerinin uygulanması yoluyla önlenebilir durumda olduğu bilinmektedir. Ayrıca, erken tanı konmuş ve uygun şekilde tedavi edilmişse birçok kanserin iyileşme olasılığının da yüksek olduğu bilinen bir gerçektir" şeklinde konuşarak, kanserde korunmak için kişilerin neler yapmasına dair konuştu.

Dünya Kanser Günü'nüğn önemine de dikkat çeken Korkmaz, "Dünya Kanser Günü, gerek kanser konusunda farkındalığı ve eğitimi artırarak gerekse dünyanın her yerindeki hükümetler ile bireyleri hastalığa karşı harekete geçmeye zorlayarak her yıl milyonlarca önlenebilir ölümün önüne geçmeyi amaçlamaktadır. Dünya Kanser Günü yankı uyandırmayı, değişim aşılamayı ve farkındalık günü ile sınırlı kalmayarak daha sonraki günlerde de sürdürülecek bir eylemi harekete geçirmeyi amaçlayan bir kampanyadır" ifadelerine yer verdi.

Yorumlar