Japonya'daki yeni virüs daha ölümcül!

Dünya Sağlık Örgütü'nden (DSÖ) tüm dünyayı tedirgin eden yeni bir açıklama geldi. İngiltere'de görülen mutasyonlu koronavirüsün bir benzerinin de Japonya'da yayıldığı açıklandı. Bu yeni mutasyonun daha ölümcül olduğuna dikkat çeken DSÖ Direktörü, bulaşılabilirliğin de daha fazla olduğunu belirtti.

Japonya'daki yeni virüs daha ölümcül!
Son Güncelleme: 12 Ocak 2021 Salı 10:00
12 Ocak 2021 Salı 09:51

Tüm dünya yaklaşık bir yıldır koronavirüs pandemisi ile mücadele ediyor. Umutlar aşı çalışmalarına bağlanmışken, kötü haberler art arda geliyor.

Yeni tip koronavirüsün mutasyona uğramış halinin daha hızlı yayılan bir türü ortaya çıktı. Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Genel Direktörü Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus, yeni mutasyonlu virüse ilişkin Japonya'nın kendilerini bilgilendirdiğini belirtti.

DSÖ genel merkezinde bir basın toplantısı düzenleyen Ghebreyesus, koronavirüsün ne kadar fazla yayılırsa mutasyona uğrama ihtimalinin de o kadar fazla olduğunu kaydetti. Ghebreyesus, bu türlerin bazılarının bulaşabilirliğinin arttığına dikkat çekti.

Kırmızı alarm veren Japonya'da vaka ve ölüm sayılarının artması gündemdeyken DSÖ'ye bir bilgilendirme yapıldı. Bu bilgilendirmeye ilişkin detayları aktaran Ghebreyesus, koronavirüsün ortaya çıkışıyla ilgili de açıklamalarda bulundu.

Bilim heyeti Vuhan’a gidiyor

Virüsün kökenlerini incelemek için DSÖ uzmanlarının perşembe günü yola çıkacağını kaydeden Ghebreyesus, aşıların etkinliğinin artırılması için yapılacak bu incelemeler için dünyanın çeşitli yerlerinden seçkin bilim insanlarının görevlendirildiğini belirtti.

Bu bilim heyetinin Vuhan şehrinde çalışmalar yapacağını aktaran Ghebreyesus, burada elde edilecek verilerin, uzun süreli çalışmaların temelini oluşturacağını ve gelecekte ortaya çıkması muhtemel yeni hastalık tehditlerini yönetmek için önemli olduğunu ifade etti.

İngiltere ve güney Afrika'nın ardından Japonya'da da koronavirüsün daha hızlı yayılan mutasyonlu halinin ortaya çıkmasına değinen Ghebreyesus, bu konudaki risklere işaret etti.

Sağlık çalışanlarının ve hastanelerin yaşayacağı zorluklardan bahseden Ghebreyesus, hastaneye yatışların artabileceği değerlendirmesinde bulundu.

Ghebreyesus konuşmasının sonuna maske, mesafe ve hijyen konularına dikkat edilmesi çağrısını bir kez daha yineledi.

 

Yorumlar