Uluslararası Kızılhaç Komitesi Filistin için ‘hazır': İzin verin yardım edelim

İsrail’in Filistin’e yönelik yıkıcı saldırılarına karşı dünyanın dört bir yanından tepkiler sürerken, Uluslararası Kızılhaç Komitesi’nden yetkililer, abluka altındaki Gazze’deki sivil halka yardım için hazır olduklarını bildirdi.

Uluslararası Kızılhaç Komitesi Filistin için ‘hazır': İzin verin yardım edelim
Son Güncelleme: 16 Ekim 2023 Pazartesi 08:01
16 Ekim 2023 Pazartesi 07:47

Uluslararası Kızılhaç Komitesi (ICRC) Başkanı Mirjana Spoljaric, Gazze Şeridi’ndeki sivil halka yardım için hazır olduklarını belirterek “İsrail ve Gazze'deki çatışmanın taraflarına acil çağrımdır. ICRC ilaç ve diğer yardım malzemeleriyle hazırdır. Giriş izni verilmeli” ifadelerini kullandı.

‘İLAÇ VE YARDIM MALZEMELERİMİZLE HAZIRIZ’

ICRC Başkanı Spoljaric, sosyal medya hesabından yaptığı çağrıda, “İsrail ve Gazze'deki çatışmanın taraflarına acil çağrımdır. ICRC ilaç ve diğer yardım malzemeleriyle hazırdır. Giriş izni verilmeli ve Gazze'deki ekiplerimizin güvenli ve etkin bir şekilde çalışmasına izin verilmelidir. Durum kritiktir. Hayat kurtaran yardımların Gazze'ye girmesine izin verilmelidir” dedi.

Spoljaric ayrıca, “Çatışmalar devam ederken taraflar sivil halkın barınma, gıda, sağlık, hijyen ve güvenliğe erişimini sağlamalıdır. Taraflar bu yükümlülükleri yerine getiremiyorsa, ihtiyaç sahibi siviller için insani yardımın geçişine izin vermeli ve kolaylaştırmalıdır. İlkeler titizlikle uygulanmalıdır. Bu, özellikle kentsel alanlarda sivillerin çatışmaların etkilerine karşı korunması açısından kritik önem taşımaktadır” diye ekledi.

Bu içeriğimize de göz atabilirsiniz clear_all

Yorumlar