ABD'li Senatör Elizabeth Warren: İsrail'in yaptığı ispatlı bir soykırım

ABD'li Senatör Elizabeth Warren, İsrail aleyhinde Uluslararası Adalet Divanında açılan "soykırım" davası hakkında "İnanıyorum ki yargıçlar bu durumu soykırım olarak tanımlayacak ve bunun için de epey malzemeleri var" diye konuştu.

ABD'li Senatör Elizabeth Warren: İsrail'in yaptığı ispatlı bir soykırım
Son Güncelleme: 9 Nisan 2024 Salı 14:11
9 Nisan 2024 Salı 14:06

ABD'de Massachusetts Senatörü Demokrat Elizabeth Warren, önceki gün seçim bölgesinde katıldığı bir toplantıda, İsrail'in Gazze'deki saldırılarının hukuki bakımdan anlamını yorumladı.

Warren, Uluslararası Adalet Divanı'nda (UAD) süren "soykırım" davasına ilişkin, "Bunu hukuka uygularsanız inanıyorum ki onlar bu durumu soykırım olarak tanımlayacak ve bunun için de epey malzemeleri var" ifadesini kullandı.

Warren'ın cuma günü Wayland bölgesindeki Boston İslam Merkezi'nde düzenlenen toplantıda yaptığı bu konuşma, videosu pazartesi paylaşılınca sosyal medyada yankı buldu.

ABD'li senatörün basın ofisi ise Warren'ın "İsrail'in soykırım işleyip işlemediği" ile ilgili değil, UAD'de devam eden davayla ilgili şahsi hukuki değerlendirmesini yaptığını açıkladı.

'SOYKIRIMSA NEDEN SİLAH GÖNDERİLİYOR?'

Warren'ın Gazze ile ilgili açıklamasına sosyal medyada destek veren birçok kullanıcı ise "ABD'nin neden halen İsrail'e silah gönderdiğini" sorgulayan paylaşımlarda bulunarak, ABD Kongresinin bu konuda adım atması gerektiğini belirtti.

Güney Afrika Cumhuriyeti, 29 Aralık 2023'te, 1948 tarihli Birleşmiş Milletler (BM) Soykırımın Önlenmesi ve Cezalandırılması Sözleşmesi'ni ihlal ettiği gerekçesiyle İsrail aleyhine Uluslararası Adalet Divanında dava açmıştı.

Bu içeriğimize de göz atabilirsiniz clear_all

Yorumlar