İSKİ'den "su tasarrufu" çağrısı

İstanbul Su ve Kanalizasyon İdaresi (İSKİ) Genel Müdürü Şafak Başa, İstanbul'da yaşanan iklim sorunlarına dikkat çekerek, özellikle Avrupa Yakası'nın uzun bir süredir ciddi bir kuraklık tehdidi altında olduğunu belirtti ve su tasarrufu çağrısında bulundu.

İSKİ'den "su tasarrufu" çağrısı
Son Güncelleme: 25 Ağustos 2023 Cuma 15:30
25 Ağustos 2023 Cuma 15:28

İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen "Silivri Atıksu ve Yağmursuyu Yatırımları" programında konuşan İstanbul Su ve Kanalizasyon İdaresi (İSKİ) Genel Müdürü Şafak Başa, ilçedeki eksik ve yetersiz atık su ile yağmur suyu altyapısının yeniden inşa edildiğini ve çevre sağlığını korumaya yönelik projelerin hayata geçirildiğini ifade etti. Yeni yerleşim bölgelerinde atık su ve yağmur suyu altyapısı ihtiyacının olduğunu, mevcut yerleşim bölgelerinde ise fosseptik kullanımının sürdüğünü aktaran Başa, bölgede gerçekleştirdikleri çalışmalar sonucunda 187 kilometreden fazla atık su altyapısının tamamlandığını açıkladı. Bu sayede fosseptik kullanımının büyük ölçüde azaltıldığını ve karışık sistem hatlarının ayrıştırılarak su baskınlarının önlendiğini belirtti.

İSKİ Genel Müdürü Şafak Başa, iklim krizi ve kuraklık konularına da değinerek, bölgedeki kuraklık tehdidini vurguladı. Avrupa Yakası'ndaki barajların doluluk oranının Anadolu Yakası'na göre daha düşük olduğuna dikkat çekti ve İSKİ olarak su yönetimi konusunda gerekli tedbirleri aldıklarını söyledi. Avrupa Yakası'ndaki vatandaşlardan su tasarrufu kampanyalarına destek vermelerini ve suyun daha dikkatli kullanılmasını istedi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Can Akın Çağlar da Silivri'de gerçekleştirilen önemli hizmetlere değindi.

Bu içeriğimize de göz atabilirsiniz clear_all

Yorumlar