İran: ABD üslerine düzenlenen saldırılarla ilgimiz yok

İran İçişleri Bakanı Ahmed Vahidi, ABD'nin Suriye ve Irak'taki üslerine İran destekli milis gruplar tarafından gerçekleştirilen saldırılara ilişkin açıklamada bulundu. Vahidi, saldırıların ABD'nin İsrail'e verdiği açık desteğe karşı doğal eylemler olduğunu ve İran'la ilgisi olmadığını söyledi.

İran: ABD üslerine düzenlenen saldırılarla ilgimiz yok
Son Güncelleme: 1 Kasım 2023 Çarşamba 19:06
1 Kasım 2023 Çarşamba 19:04

İçişleri Bakanı Vahidi, başkent Tahran'da Washington yönetiminin, Suriye ve Irak'taki ABD üslerine yönelik saldırılarla ilgili İran'a yönelttiği suçlamalara ilişkin konuştu.

"ABD, EYLEMLERİNİN CEVAPSIZ KALMAYACAĞINI BİLMELİDİR"

ABD'nin bu savaşı yönettiğini söyleyen Vahidi, "ABD, eylemlerinin cevapsız kalmayacağını bilmelidir. Dolayısıyla asıl suçlu olarak her yerde hedef alınabilirler ve bunun İran'la hiçbir ilgisi yoktur." diye konuştu.

Vahidi, "(ABD), daha önce, bu vahşi cinayetleri durdurmaları ve desteklememeleri konusunda açık bir şekilde uyarılmıştı." ifadelerini kullandı.

İran lideri Ayetullah Ali Hamaney, İsrail'in saldırılarına devam etmesi halinde bölgedeki "direniş güçlerinin" harekete geçeceğini söylemişti.

SALDIRILARI İRAN DESTEKLİ MİLİS GRUPLAR ÜSTLENİYOR

Suriye'de son günlerde Tenef bölgesi, Irak sınırına yakın Malikiyye ilçesi, Haseke iline bağlı Şeddadi ilçesi ve Deyrizor ilindeki ABD ordusunun konuşlandığı üslere, silahlı insansız hava aracı (SİHA) ve karadan karaya atış yapılan silahlarla saldırılar düzenleniyor. Saldırıları Suriye ve Irak'taki İran destekli milis gruplar üstleniyor.

Saldırılarla ilgili İran'ı suçlayan ABD yönetimi, 27 Ekim'de Suriye'nin doğusunda İran Devrim Muhafızları Ordusu ve ona bağlı gruplar tarafından kullanılan 2 tesise hava saldırısı düzenlendiğini duyurmuştu.

Bu içeriğimize de göz atabilirsiniz clear_all

Yorumlar