Bağdat'tan Washington'a sert tepki: Irak ABD'nin ülkedeki askeri varlığını sonlandırıyor

ABD'nin başkent Bağdat'ta düzenlediği hava saldırısında Haşdi Şabi'ye bağlı milis gücü Nuceba Hareketi liderlerinden Ebu Takva es-Saidi'yi öldürmesi Irak'ı Washington'a karşı harekete geçirdi. Irak, Bağdat'taki hava saldırısının ardından ABD öncülüğündeki koalisyonun ülkedeki misyonunu sona erdirmek için hazırlık yapmak üzere bir komite kurulacağını açıkladı.

Bağdat'tan Washington'a sert tepki: Irak ABD'nin ülkedeki askeri varlığını sonlandırıyor
Son Güncelleme: 5 Ocak 2024 Cuma 13:51
5 Ocak 2024 Cuma 13:48

Irak Başbakanı Muhammed Şiya es-Sudani'nin ofisi, Irak hükümetinin ABD öncülüğündeki uluslararası koalisyonun Irak'taki misyonunun bitirilmesi için hazırlık yapmak üzere ikili bir komite oluşturduğunu açıkladı. Söz konusu açıklama, ABD'nin başkent Bağdat'ta düzenlediği hava saldırısında Haşdi Şabi'ye bağlı milis gücü Nuceba Hareketi liderlerinden Ebu Takva es-Saidi'yi öldürmesinden bir gün sonra yapıldı.

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) Sözcüsü Tuğgeneral Patrick Ryder, 4 Ocak Perşembe günü yaptığı günlük basın toplantısında, es-Saidi'nin tehdit olarak görüldüğü için Irak'ın başkenti Bağdat'ta düzenlenen hava saldırısında öldürüldüğünü açıklamıştı. Saldırının detayları ve öncesinde Irak hükümetinin bilgilendirilip bilgilendirilmediği konusunda açıklama yapmaktan kaçınan Ryder, "Her zaman meşru müdafaa hakkımızı saklı tutarız ve personelimizi korumak için gerekli tedbirleri alırız" ifadesini kullandı.

Bağdat'ta Şii milislerin karargahı vuruldu | Rudaw.netEbu Takva es-Saidi

IRAK SALDIRIYI 'TERÖR EYLEMİ' OLARAK TANIMLAMIŞTI

"Haşdi Şabi Bağdat Kuşağı" isimli kurumdan yapılan yazılı açıklamada, Komutan Yardımcısı Ebu Takva es-Saidi'nin Irak'ın başkenti Bağdat'ta ABD saldırısında öldürüldüğü duyurulmuştu. Yerel medyada çıkan haberlerde de Bağdat'ta Haşdi Şabi Lojistik Dairesi'nin hava saldırısına maruz kaldığı ve yaralılar olduğu kaydedilmişti.

Irak Başbakanı Muhammed Şiya es-Sudani'nin Askeri Sözcüsü General Yahya Resul, konuya dair yaptığı yazılı açıklamada, Başbakan Sudani tarafından verilen resmi izinle çalışan Haşdi Sabi'ye yönelik saldırının 'gerekçesi olmadığını' belirtmişti. Resul, saldırıyı 'adeta bir terör eylemi' şeklinde nitelendirerek bu olayın Irak Silahlı Kuvvetleri ile saldırıdan sorumlu tuttukları ABD öncülüğündeki uluslararası koalisyon güçleri arasındaki tüm anlaşmaları baltaladığını kaydetmişti.

Bu içeriğimize de göz atabilirsiniz clear_all

Yorumlar