İnternetten alışverişte yeni dönem

1994 yılından bu yana yürürlükte olan 4054 Sayılı Rekabetin Korunması Hakkında Kanun'da yapılacak değişiklikle, internetten ikinci el ya da sıfır satış yapan firmaların tekelleşmesinin önüne geçilecek. Öte yandan yabancı e-ticaret siteleri de Rekabet Kanunu'na tâbi olacak.

İnternetten alışverişte yeni dönem
Son Güncelleme: 18 Ekim 2022 Salı 16:21
18 Ekim 2022 Salı 16:19

Ticaret Bakanlığı'nın sektörden görüş alarak hazırlıklara başladığı kanun değişikliği ile yurt dışı merkezli olan ya da Türkiye'de yerleşik olmasa bile hizmet veren uluslararası e-ticaret firmaları Rekabet Kanunu'na uymak zorunda kalacak.

YURT DIŞI MERKEZLİ ALIŞVERİŞ SİTELERİ DE KANUNA UYACAK

Kanun taslağı ile Türkiye'de hizmet sağlayan her firmayı Rekabet Kanunu kapsamına alan kanunun ikinci maddesine, "Türkiye Cumhuriyeti'nde yerleşik olan veya ikamet eden son kullanıcılara veya yerleşik olan ticari kullanıcılara temel platform hizmeti sunan önemli pazar gücüne sahip teşebbüsler bakımından yasaklanan davranışlar ile bu teşebbüslere getirilen yükümlülükler de bu kanun kapsamına girer" ifadesi ekleniyor.

Haber Global'de yer alan habere göre, böylece uluslararası firmalar Türkiye'de yerleşik olmasa dahi, yerleşik vatandaşlara hizmet verdiği için Rekabet Kanunu kurallarına tâbi olacak.

TEKELLEŞMENİN ÖNÜNE GEÇİLMESİ HEDEFLENİYOR

Öte yandan, kanun kapsamında yıllık gelirleri kullanıcı sayılarına bakılarak, "Önemli pazar gücüne sahip teşebbüsler" tespit edilecek. Bu kritere dahil olan firma ve işletmeler daha sıkı kurallarla denetlenecek.

"Önemli pazar gücüne sahip teşebbüsler", kamuya açık olmayan verileri, ticari kullanıcılarla rekabet ederken kullanamayacak, ticari kullanıcılara ve son kullanıcılara sundukları mal veya hizmetleri, kendilerince sunulan başka mal veya hizmetlere bağlı hale getiremeyecek.

Bu şekilde tekel olan firmaların kullanıcı verilerini rekabet ederken kullanmalarının da önüne geçilecek.

Bu içeriğimize de göz atabilirsiniz clear_all

Yorumlar