Başkan Döğücü Avrupa Konseyi'nde Filistin için konuştu: İnsanlığı savunmaya davet ediyorum

Avrupa Konseyi Yerel Bölgesel Yönetimler Kongresi 45. Genel Kurulu’nda konuşma yapan Sancaktepe Belediye Başkanı Şeyma Döğücü, İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi’ni hatırlattı ve ‘’Filistin’de yaşanan trajediye karşı ayağa kalkmaya ve insanlığı savunmaya davet ediyorum’’ dedi.

Başkan Döğücü Avrupa Konseyi'nde Filistin için konuştu: İnsanlığı savunmaya davet ediyorum
Son Güncelleme: 25 Ekim 2023 Çarşamba 16:12
25 Ekim 2023 Çarşamba 09:09

Sancaktepe Belediye Başkanı Şeyma Döğücü, Avrupa Konseyi Yerel Bölgesel Yönetimler Kongresi 45. Genel Kurulu’na katıldı. Başkan, başkan yardımcıları ve yeni yönetim seçiminin gerçekleştiği kongrenin genel oturumunun Ukrayna-Rusya savaşı gündeminde söz alan Döğücü, Filistin’de yaşanan insanlık trajedisine dikkat çekti.

‘’KADINLARIN VE ÇOCUKLARIN YAŞAMI TAMAMEN YOK OLMA NOKTASINDA’’

Avrupa Konseyi Yönetim Kurulu üyesi de olan Şeyma Döğücü kongrede şöyle konuştu: ‘’Günümüz dünyasında kadınların ve çocukların başta şiddet olmak üzere karşılaştığı çok büyük sorunlar var. Ayrım yapılmaksızın dünyanın neresinde şiddet gören, yaşamdan koparılan kadın ve çocuk varsa bunun karşısında olmak ve ses yükseltmek birincil insanlık görevimizdir.

Bugünlerde yaşanan İsrail ve Filistin çatışmaları adeta kadın ve çocukların yaşamını zorlaştırmakla kalmayıp, tamamen yok etme noktasındadır.’’

İNSAN HAKLARI EVRENSEL BİLDİRGESİ’Nİ HATIRLATTI

Döğücü konuşmasının devamında şunları söyledi: ‘’Masum hayatların trajik kaybının üzücü bir gerçekliğe dönüşmesiyle Ortadoğu’da devam eden bu durum, büyük bir endişe kaynağıdır. Çatışma zamanlarında sivilleri korumak için tasarlanmış kritik bir çerçeve olan uluslararası insani hukukun desteklenmesinin ve öneminin altının çizilmesinin gerektiğini düşünüyorum. 75 yıl önce bu ülkenin Paris şehrinde kabul edilen İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi’nin 3. maddesi, “Herkesin yaşama hakkı ile kişi özgürlüğü ve güvenliğine hakkı vardır.” der. En temel insan hakkı olan yaşama hakkına saygılı her toplumu, bu trajediye karşı ayağa kalkmaya ve insanlığı savunmaya davet ediyorum.’’

 ‘’BÖLGESEL İSTİKRAR İÇİN DE CİDDİ BİR TEHLİKE’’

 ‘’Bir kadın olarak, bir anne olarak, bir hukukçu olarak, bir yönetici olarak ve her şeyden önce bir insan olarak, bunu özellikle ifade ediyorum’’ diyen Şeyma Döğücü, ‘’Burada bir çoğumuzun çocukları var. Kimse çocuğunun böyle bir trajediyi ve tramvayı yaşamasını istemez. Bu yürek burkan olaylar, sadece insanların acı çekmesine yol açmakla kalmıyor, aynı zamanda bölgesel istikrar için de ciddi bir tehlike oluşturuyor. İnsan hayatına saygı dahil olmak üzere uluslararası hukuku, adalet ilkelerini ve insan haklarını savunmanın, Avrupa Konseyi olarak ahlaki görevimiz olduğunu hatırlatmak istedim.’’ sözlerini kaydetti.

 

 

Bu içeriğimize de göz atabilirsiniz clear_all

Yorumlar