İmamoğlu’nun 'Hamas terör örgütür' sözlerine Saadet Partisi’nden tepki!

Ekrem İmamoğlu'nun CNN International’a yaptığı açıklamasında Hamas’a yönelik sarf ettiği sözlerine Saadet Partisi'nden tepki geldi. Ekrem İmamoğlu'nun 'terör örgütü' olarak nitelendirdiği Hamas için Saadet Partisi Sözcüsü Birol Aydın, “Hamaslı mücahitler kahramanca mücadele veriyor” ifadelerini kullandı.

İmamoğlu’nun 'Hamas terör örgütür' sözlerine Saadet Partisi’nden tepki!
Son Güncelleme: 29 Nisan 2024 Pazartesi 13:22
29 Nisan 2024 Pazartesi 13:15

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, CNN International’dan Scott McLean’in sorularını yanıtladı. İmamoğlu İsrail- Filistin savaşına ilişkin değerlendirmesinde "Hamas tabii bizim çok üzüldüğümüz bir saldırıyı İsrail’de yaptı. Ve bu terör uygulamalarını yapan, insanları topluca öldüren her türlü yapı bizim nezdimizde terör örgütüdür” ifadelerini kullandı. 

İmamoğlu sözlerinin devamında şu ifadeleri kullandı;

''Bugün aynı şey ne yazık ki Filistinli masum insanlara uygulanıyor. Ben her iki konunun da bir an önce bu bağlamda değerlendirilmesini ve Filistinlilerin de böylesi bir zulme maruz kalmalarının engellenmesini talep ediyorum. 

* Genel anlamda Batı bu konuda büyük resmi görmüyor, bu konuya sadece ya bir tarafın veya diğer tarafın gözünden bakıyor. Bence biz daha gerçekçi bakıyoruz. 

* Hamas’ın saldırısını kötü bir saldırı ve çok kötü bir durum ve terör saldırısı olarak yorumluyoruz. Ama bugün orada öldürülen Filistinli kadınların ve çocukların maruz kaldığı zulme de karşı duran bir anlayışı temsil ediyoruz.''

İMAMOĞLU'NUN HAMAS SÖZLERİNE SAADET PARTİSİ'NDEN TEPKİ

Saadet Partisi Sözcü Birol Aydın, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun CNN International'a verdiği röportajda Hamas hakkında "Terör örgütüdür" dediği sözlerine "esef verici" bularak tepki gösterdi.

Hamas'ı "mücahitler" olarak tanımlayan Aydın, "Hamas, zalimlere karşı kahramanca mücadele veren bir yapıdır! Durum buyken hiç kimse, terör rejiminin zulmüne karşı direnen Hamaslı mücahitlerin eylemlerine dair 'ama'lı, 'fakat'lı cümleler kurmamalıdır" dedi.

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, CNN International'a konuştu. Yerel seçimlerde AK Parti'nin mağlubiyetinin öncelikli nedenlerinin kibir ve otoriterleşme olduğunu belirten İmamoğlu, 2028'deki yapılması beklenen cumhurbaşkanlığı seçimleri için olası adaylık senaryolarını da değerlendirdi. İmamoğlu, Hamas'ı için yaptığı açıklamada ise, "Hamas tabii bizim çok üzüldüğümüz bir saldırıyı İsrail’de yaptı. Ve bu terör uygulamalarını yapan, insanları topluca öldüren her türlü yapı bizim nezdimizde terör örgütüdür" ifadelerini kullandı.

Saadet Partisi Sözcü Birol Aydın ise röportaja ilişkin resmi X hesabı üzerinden bir açıklama yaptı. İmamoğlu'nun sözlerini "esef verici" bulan Aydın, Hamas'ı "zalimlere karşı kahramanca mücadele veren bir yapı" olarak değerlendirdi.

"HAMASLI MÜCAHİTLER, KAHRAMANLAR"

Hamas'ın eylemleri için "Hamaslı mücahitler" ifadesini kullanan Aydın, açıklamasında şunları kaydetti:

"İBB Başkanı Sn. İmamoğlu’nun, CNN International’a verdiği röportajda Hamas’a dair sarfettiği cümleler esef vericidir. ABD’de üniversite öğrencileri polis zorbalığına rağmen, tüm Avrupa’da izan ve insaf sahibi insanlar ülkelerindeki yöneticilerinin yanlış tutumlarına rağmen Gazze ile dayanışma sergilerken; İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanının kullandığı ifadeler akla ve vicdana terstir. Hamas, zalimlere karşı kahramanca mücadele veren bir yapıdır! Durum buyken hiç kimse, terör rejiminin zulmüne karşı direnen Hamaslı mücahitlerin eylemlerine dair amalı, fakatlı cümleler kurmamalıdır.  Son olarak, özellikle bu meselede katliamın meşrulaştırıcısı konumundaki Batılı medya organlarına verilen demeçlerde kullanılan kavramların, hatta her bir harfin titizlikle seçilmesi gerektiğini de hatırlatmak isteriz."

Bu içeriğimize de göz atabilirsiniz clear_all

Yorumlar