İlkokullarda sınavlar kaldırıldı mı? MEB'den sınavlara ilişkin karar

Yeni eğitim-öğretim döneminin başlamasına kısa bir süre kala Resmi Gazete'de yayımlanan kararla ilkokulda sınav sisteminde değişikliğe gidildi. Karara göre ortaokul ve liseler için ise "ortak sınav" uygulaması başlayacak. Peki, ilkokullarda sınavlar kaldırıldı mı?

İlkokullarda sınavlar kaldırıldı mı? MEB'den sınavlara ilişkin karar
Son Güncelleme: 11 Eylül 2023 Pazartesi 13:52
11 Eylül 2023 Pazartesi 13:50

Milli Eğitim Bakanlığı Ölçme ve Değerlendirme Yönetmeliği, Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Yönetmelikte sınavlarla ilgili yapılan değişiklik dikkat çekti. 

Sınavların hangi tarihlerde yapılacağı, öğretim yılı başında ilan edilecek.

Okullarda;
1. dönem 1. sınavlar: Ekim ayı son haftası–Kasım ayı ilk haftası,
1. dönem 2. sınavlar: Aralık ayı son haftası–Ocak ayı ilk haftası,
2. dönem 1. sınavlar: Mart ayı son haftası–Nisan ayı ilk haftası,
2. dönem 2. sınavlar: Mayıs ayı son haftası–Haziran ayı ilk haftası aralığında yapılacak.

İLKOKULLARDA SINAV DÖNEMİ KALKTI

Okul öncesi ve ilkokul 1, 2, 3 ve 4'üncü sınıflarda öğrencilerin akademik ve sosyal gelişimi sürekli takip edilecek. Öğrencilerin gelişim düzeyleri, öğretmen rehberliğinde gerçekleştirilen bireysel ve grupla yapılan etkinliklere katılım gözlem formları, oyun temelli değerlendirmeler ve verilen görevleri yerine getirme amaçlı ölçme araçları ile takip edilecek.

Böylece, ilkokul 4. sınıflarda yazılı sınav saati uygulaması yapılmayacak. 4. sınıflarda öğrenci notları öğrenci gelişim dosyasına göre verilecek.

Sınav haftasında okullarda ders işlenmeye devam edilecek.

Her dersten her dönem iki sınav yapılacak. Haftalık ders saat sayısı altı ve üzeri olan derslerde il sınıf/alan zümrelerince karar alınması durumunda üçüncü sınav yapılabilecek.

Her sınavdan sonra öğrencilerin eksikliklerinin tespiti için sınav analizleri gerçekleştirilecek.

Konu ve kazanım eksikliği görülen öğrencilerin durumları, ders öğretmeni ve eğitim kurumu sınıf/alan zümreleri tarafından yeniden değerlendirilerek, sınıf içi telafi uygulaması yapılacak.

Bu içeriğimize de göz atabilirsiniz clear_all

Yorumlar