Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Alman mevkidaşı ile ortak açıklama: İlişkilerimizi geliştirme konusunda hemfikiriz

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Almanya Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier'i Beştepe'de resmi törenle karşıladı. İki lider, baş başa ve heyetler arası görüşmelerin ardından ortak basın toplantısı düzenliyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Alman mevkidaşı ile ortak açıklama: İlişkilerimizi geliştirme konusunda hemfikiriz
Son Güncelleme: 24 Nisan 2024 Çarşamba 16:59
24 Nisan 2024 Çarşamba 16:57

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Almanya Federal Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier'i Beştepe'de resmi törenle karşıladı.

Steinmeier'in makam aracını, Beştepe önündeki caddede karşılayan süvariler, araca protokol kapısına kadar eşlik etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Steinmeier'i külliyenin ana giriş kapısında karşıladı.

Erdoğan ve Steinmeier'in tören alanındaki yerlerini almasının ardından iki ülke milli marşları çalındı.

Almanya Cumhurbaşkanı Steinmeier, Muhafız Alayı Tören Kıtası'nı "Merhaba asker" diyerek selamladı.

Törende, tarihte kurulan 16 Türk devletini temsil eden bayraklar ve askerler de yer aldı.

Erdoğan ve Steinmeier, merdivenlerde Türkiye ve Almanya bayrakları önünde tokalaşarak, gazetecilere poz verdi.

İki lider, baş başa ve heyetler arası görüşmelerin ardından ortak basın toplantısı düzenliyor.

ERDOĞAN'IN KONUŞMASI

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konuşmasından satır başları şöyle:

"İlişkilerimizi geliştirme konusunda hemfikiriz. Bugün görüşmelerimizde ülkelerimiz arasındaki çok boyutlu ilişkileri ikili olarak ele alma fırsatını bulduk. Turizm alanındaki iş birliğimiz de her geçen gün gelişmektedir.
Her alanda yoğun ilişkilere sahibiz. Avrupa ile birlikte Almanya'da yükselen İslam düşmanı örgütlere ilişkin endişelerimiz giderek artıyor. PKK FETÖ başta olmak üzere insanlarımızın huzurunu kaçıran terör örgütleri ile mücadeleye de değindik. Terörle mücadele hususunda Alman makamlarından daha fazla destek beklediğimizi ifade ettim. Türkiye-AB ilişkileri de gündemimizde yer aldı. Savunma sanayiindeki kısıtları gündemden çıkaralık.

İSRAİL'İN GAZZE SALDIRILARI

Gazze'deki zulümlerin son bulması çağrımızı tekrarladım. İsrail'in saldırıları devam ettiği müddetçe bölgesel küresel barışa yönelik tehditler arıyor. İsrail-İran arasındaki gerilim bunu en çarpıcı örneğidir. Bundan sonra da ateşkesin sağlanmasına yönelik çabalarımızı artırarak sürdüreceğiz."

STEINMEIER'İN AÇIKLAMALARI

Almanya Cumhurbaşkanı Steinmeier ise şöyle konuştu:

"Hemşehrilerinizi konukseverliğini son 3 günde birebir yaşadım. Gaziantep, Ankara'ya davetiniz için teşekkür ederim. Görüşmelerim son derece yararlı oldu. Dünyadaki hiçbir ülke ile Almanya'nın bu kadar dostane ve ailevi ilişkileri yoktur. İnsani ilişkiler bağlarımızı özel kılıyor. İlişkilerimiz çok uzun bir geçmişe dayanıyor. Tarihi bağlarımız son derece güncel."

"TARİHİ BAĞLARIMIZ SON DERECE GÜNCEL"

İnsani ilişkiler bağlarımızı özel kılıyor. İlişkilerimiz çok uzun bir geçmişe dayanıyor. Tarihi bağlarımız son derece güncel. Dün deprem bölgesini ziyaret ettim ve orada yeniden inşa çalışmalarının ne kadar takdire şayan olduğunu ifade ettim. Suriyeli göçmenler de bu depremlerin mağdurları oldular. Onlarla da konuştum. Almanya olarak depremzedeleri desteklemeye devam edeceğiz.

"7 EKİM SALDIRISI OLMASAYDI ORTADOĞU'DAKİ BU SAVAŞ OLMAZDI"

İki ülke olarak birbirimiz için vazgeçilmeziz. Ortak çözümler bulmalıyız. Kıbrıs ve Ukrayna konusu da ele aldık. 7 Ekim saldırısı olmasaydı Ortadoğu'daki bu savaş olmazdı. Filistinliler için siyasi bir perspektif olmalı."

Bu içeriğimize de göz atabilirsiniz clear_all

Yorumlar