İBB'nin '1000 yeni taksi' teklifi reddedildi

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin (İBB) '1000 Yeni Taksi Plakası' teklifi, Ulaştırma Koordinasyon Merkezi (UKOME) toplantısında 9'uncu kez reddedildi.

İBB'nin '1000 yeni taksi' teklifi reddedildi
Son Güncelleme: 30 Eylül 2021 Perşembe 15:59
30 Eylül 2021 Perşembe 15:55

İBB Sözcüsü Murat Ongun, "Kaliteli ve yeni taksi talebi, kasıtlı olarak üye dağılımı değiştirilmiş UKOME toplantısında bakanlık yetkililerinin blok oyu ile 9. kez reddedilmiştir" açıklamasında bulundu.

Ongun, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, "Her ne kadar oylamaya yansımasa da, İstanbul’daki taksi sorunu artık Bakanlık yetkilileri tarafından da kabul ediliyor. İstanbul Liman Başkanı'mızın bu sözleri, sorunun sadece bir parçası olsa da son derece önemli" ifadelerini kullandı.

UKOME toplantısı İBB Genel Sekreteri Can Akın Çağlar'ın başkanlığında 1453 Çırpıcı Sosyal Tesisleri'nde yapıldı.

OY ÇOKLUĞUYLA REDDEDİLDİ

Yapılan toplantıda, "İhtiyaç kapsamında ihdas edilecek 5 bin adet yeni taksiden il etapta bin adetinin arz edilmesi" teklifi oylandı.

Oylamada bakanlık temsilcileri ile aynı zaman 'taksi plaka ağası' olan esnaf odası temsilcileri ret oyu kullandığı için yeni taksi teklifi oy çoğunluğuyla reddedildi.

TAKSİ SORUNU YOK DEMEK RÜZGARA KARŞI YÜRÜMEK GİBİ

Yeni taksi teklifi oylanmadan önce, "Bu teklifi neden tekrar getirdiğimizi açıklamak istiyorum" diyen İBB Ulaşımdan Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı Orhan Demir şöyle konuştu:

"Pandeminden önce kart basarak yolculuk yapan günlük ortalama 7.5 milyon yurttaş vardı. Şimdi okullar açıldı, hayat normale döndü ama günlük ortalama toplu taşımayla yolculuk yapan sayısı yaklaşık 6 milyonda kaldı. Yani toplu taşıma kullananların yüzde 20'si taksilere ve özel araçlarına kaçtı pandemiden sonra kaçtı.

İstanbul Valiliği vatandaşlardan gelen şikayet ve talepler nedeniyle taksilerle ilgili bugün yeni bir genelge yayımlandı. Taksi sorunu yok demek, bu sorunu görmemek rüzgara karşı yürümek gibi birşey. İstanbul'un taksi sorunu var."

VATANDAŞLA BİZİ DÜŞMAN ETTİNİZ

İBB temsilcilerine yönelik "Sizler bizi vatandaşla düşman ettiniz" diyen İstanbul Taksiciler Odası Başkanı Eyüp Aksu ise şunları söyledi:

"Yolcu ve taksiciyi buluşturan bir aplikasyon oluşturulursa yeni taksiye ihtiyaç olmayacak ve verimlilik artacak. 9 seferdir konuşuyoruz ve dilimizde tüy bitti artık. Trafik tıkanıklığı yüzde 50 arttı İstanbul'da.

İBB her sorunu çözdü de sanki taksi de taksi taksi... İBB önce toplu taşımayı yürütsün ve oradaki sorunları çözsün, sonra hep beraber oturup taksiyi konuşalım. Amaç 16 milyona hizmet için taksi artışı değil tam ters burada bir siyasi rant var."

15 TEMMUZ VE DOĞUM YAPAN KADINLAR

"Medya iki üç tane kötü taksiciyi alıp PR çalışması yapıyor ve sektörü kötülüyor" da diyen Eyüp Aksu, sözlerine şu şekilde devam etti:

"Taksiciler olarak 15 Temmuz’da köprülere ilk biz çıktık, ayrıca Kızılay’ın kan stoku bittiği, azaldığı zaman ilk önce taksici esnafı gidip kan veriyor. Sağlıkçıları pandemide biz taşıdık. Ticari araçlarda doğum yapan bayanlar, hanımefendiler var.

Gelin hep beraber bu konuyu ortak akılla ve şeffaf bir yönetimle çözelim. Taksi artışına da ihtiyaç yoktur."

Yorumlar