İBB her binanın deprem riskini ölçüyor

İBB Genel Sekreter Yardımcısı Buğra Gökçe, İstanbul'u bekleyen depreme ilişkin çalışmalarından bahsederek, açtıkları "binatespiti.ibb.istanbul" internet sitesi sayesinde artık binalarının risk analizinin yapılıp depreme dayanıklı olup olmadıklarının görülebildiğini açıkladı.

İBB her binanın deprem riskini ölçüyor
Son Güncelleme: 20 Ağustos 2022 Cumartesi 12:01
20 Ağustos 2022 Cumartesi 11:53

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Genel Sekreter Yardımcısı Buğra Gökçe, İBB’nin olası büyük deprem için yaptığı hazırlıklardan bahsederek erken deprem uyarı sistemi ve anında müdahaleye yönelik çalışmalar yürüttüklerini belirtti.

Cumhuriyet'in haberine göre; Gökçe, alanında yetkin akademisyenlerle birlikte Marmara Denizi’nin depremselliğiyle ilgili çalışmalar yürüttüklerini belirtti. Gökçe, “Daha önce yapılmayan başka bir şeyi daha yaptık. Marmara’nın güncel depremselliğini ölçtük. Bu kentte 20 yıl boyunca yapılan ve kentsel dönüşüm çalışmaları ağırlıkla rantsal dönüşüme müsait yerlerde riskli yapı ilan edilerek çalışma yapılmış ve toprağın değerinin yüksek olduğu yerlerde konutlar yapılmış. Ancak buralarda dezavantajlı grupların ve riskli yapıların olduğu binalar dönüşmemiş” diye konuştu.

'2 MİLYON KİŞİYLE BİREBİR KONUŞTUK'

Gökçe, kentsel dönüşüm kapsamında hızlı tarama sistemi ile 650 bin 212 haneden oluşan 102 bin 84 binayı ziyaret ettiklerini belirterek şunları söyledi:

“2 milyon 165 bin 207 İstanbullu ile bire bir konuştuk. 40 bin 925 kişinin yaşadığı 1525 binanın hiçbir deprem kuvveti taşıma kapasitesinin bulunmadığını gördük. Bu binalardan kendi kendine çökme riski bulunan 3 bin 99 haneden oluşan 318 binaya acil müdahale edilmesi gerektiğini tespit ettik.

10 bin 320 İstanbullu bu koşullarda yaşıyor. Bu vatandaşlara belediyemiz mülkiyetindeki stok konutlardan kiralama veya satın alma hakkı verilmesi, 3 bin 99 yapı için 3 bin 450 TL kira yardımının sağlanması için teklifimizi belediye meclisine sunduk.

Deprem konusunda farkındalığın ve bilginin artırılması için “binatespiti.ibb.istanbul” internet sitesini yayına açtık. Binalarının risk analizi yapılıyor ve depreme dayanıklı olup olmadığı görülüyor.

İstanbul Yenileniyor Platformu’nu kurarak bütüncül bir süreci başlattık. Ağustos itibarıyla İstanbul Yenileniyor’a 38 ilçe 584 mahalleden tam 128 bin bağımsız birime ilişkin başvuru yapıldı.”

Yorumlar