Cumhurbaşkanı Erdoğan: Hukuk devleti hepimizin kırmızı çizgisi

Erdoğan, yeni adli yılın açılışında deprem bölgesindeki adalet ve hizmetlerinin etkin yürütülmesi için çalışmaların devam ettiğini söyledi. Erdoğan, "İki ay sonra Türkiye Cumhuriyeti'nin 100. yıldönümünü coşkuyla kutlayacağız." dedi. Yargıda reform sürecini kesintisiz sürdürdüklerini ifade eden Erdoğan, "Hukuk devleti hepimizin kırmızı çizgisidir." diye de ekledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Hukuk devleti hepimizin kırmızı çizgisi
Son Güncelleme: 1 Eylül 2023 Cuma 15:55
1 Eylül 2023 Cuma 15:52

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Yargıtay Başkanlığında 2023-2024 Adli Yıl Açılış Töreni'nde konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamaları şöyle:

Yeni adli yılın, tüm adalet teşikatımız için hayırlara vesile olmasını diliyorum.

Deprem bölgesinde vatandaşlarımıza sunulan adalet hizmetlerinin hızlı ve etkin yürütülmesi için çalışmalarımız sürüyor. Bakanlarımız ve ilgili birimlerimiz aracılığıyla bölgedeki durumu günbegün takip ediyoruz. Depremin hayatin farklı alanlarında açtığı yaraları bir an önce sarmak, gündemimizin ilk sırasında yer alıyor. Depremden bu yana bölgede oluşan iş yükünü karşılamak üzere 131 yeni mahkeme kuruldu. Sahadaki duruma göre 189 yeni mahkemenin kurulma işlemleri devam ediyor.

Coğrafyamızdaki devletler silsilemizin son temsilcisi Cumhuriyetimizin 2’nci asrını Türkiye Yüzyılına dönüştürmenin yolu hamasetten değil, hatalarımızdan ders çıkarıp, başarılarımızdan ilham almaktan geçiyor.

İki ay sonra Türkiye Cumhuriyeti'nin 100. yıldönümünü coşkuyla kutlayacağız. Hiçbir komplekse kapılmadan cesaretle sorunların üzerine gideceğiz. Eksikleri telafi edeceğiz. 

Hukuk devleti hepimizin kırmızı çizgisidir. Yargıya olan güveni artırarak, toplumdan gelen serzenişlerin önüne geçmek hepimizin görevidir. Hiçbir vatandaşımız adliyenin adalet kapısı olduğundan şüpheye kapılmamalı, hakkını huzuru kalple aramalı. Bunun için hukukun üstünlüğünden taviz veremeyiz.

Güven veren ve erişilebilir bir adalet sisteminin tesisi için anayasadan yasalara ve özlük haklarına kadar bir çok reforma imza attık.

Yargıda reform sürecini kesintisiz sürdürüyoruz. Ortak akıllar hukuk devletini güçlendireceğiz.

Bu içeriğimize de göz atabilirsiniz clear_all

Yorumlar