Bakan Varank’tan ilaç açıklaması: Haziran ayında bir müjdemiz var

Bakan Varank koronavirüs aşısı hakkında yaptığı açıklamada, “Haziran ayında yerli kaynaklarla sentez ilaçta önemli bir müjdemiz olacak” dedi.

Bakan Varank’tan ilaç açıklaması: Haziran ayında bir müjdemiz var
Son Güncelleme: 13 Mayıs 2020 Çarşamba 10:50
13 Mayıs 2020 Çarşamba 10:47

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, TÜBİTAK Covid 19 Türkiye Platformu kapsamında Türkiye’nin Tanı Gücü konferansında açıklamalarda bulundu.

Bakan Varank'ın açıklamasından notlar;

“Aşı ve ilaç geliştirme alanındaki çalışmalarımıza virüs daha sınırlarımıza girmeden başladık. Bugün 17 projemiz devam ediyor. Bunların için 8 aşı projemiz var. Bazı aşı projelerinde daha erken sonuçlar da elde edebiliriz. Birinde hayvan deneyi aşamasına geldiğimizi açıklamıştım.

Haziran ayında yerli kaynaklarla sentez ilaçta önemli bir müjdemiz olacak. Covid-19 projelerinde 300 stajyer araştırmacımıza burs vermeye başladık. Araştırmacılarımıza buradan başarılar diliyorum.

Tıbbi tanı kitleri önemli teknolojilerden bir tanesi. Tanıda ne kadar iyiyseniz tedavide etkinliğiniz o derece artıyor. KOBİ'lerden ürün odaklı projeleri talep ettik, bir haftada 446 başvuru aldık. KOBİ'lerin gücünü bize bir kez daha göstermiş oldu. Tanı alanında 10 projeyi destekliyoruz.

Teknopark şirketlerinde geliştirilen patentli teknolojiler var. Etkileşim artacak, hizmet alımları desteklenecek. Burada yer alan her iki çağrıya da başvuruları yarın alacağız.

Hayat eve sığar uygulamasını biliyorsunuz. Güvenli alan seçeneği Bakanlığımız koordinasyonunda oluştu. Singapur'la işbirliği yaptık.”

 

Yorumlar