Rusya: Hafter anlaşmaya sıcak bakıyor

Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti'ne bağlı kaynaklar, Hafter milislerinin saldırılarına devam etmek için Trablus'un güneyinde toplandığını açıkladı. Öte yandan Rusya Savunma Bakanlığı, Hafter'in UMH ile anlaşmaya sıcak baktığı yönünde bir açıklama yaptı.

Rusya: Hafter anlaşmaya sıcak bakıyor
Son Güncelleme: 14 Ocak 2020 Salı 20:30
14 Ocak 2020 Salı 20:30

Rusya Savunma Bakanlığı, Hafter'in UMH ile anlaşmaya olumlu baktığını belirterek, yerel istişareler için 2 güne ihtiyacı olduğunu açıkladı.

Rusya Savunma Bakanlığı'nın açıklamasında Hafter'in ateşkese sıcak baktığı ifade edildi.

Sabah saatlerinde Rusya Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, Hafter'in sabaha kadar süre istediği ardından ateşkes anlaşmasını imzalamadan Moskova'yı terk ettiği ifade edilmişti.

Hafter milisleri toplandı, BAE zırhlıları Hafter'in karargahında

Libya'da ateşkes için Moskova'da yürütülen temaslardan net bir sonuç çıkmazken, ateşkes masasının dağılmasının ardından sahada da sıcak gelişmeler yaşanıyor.

Anadolu Ajansı'nın servis ettiği habere göre, Hafter'e bağlı güçler saldırılarına devam etmek için Trablus'un güneyinde toplandı.

Öte yandan Birleşik Arap Emirlikleri'ne ait zırhlı araç ve topların da Hafter milislerinin ana karargahı olan Terhune'ye ulaştığı ifade edildi.

Yorumlar