Kuzey Kore lideri Kim jong-un: Güney Kore ile savaşa girmekten kaçınmayız

Kore yarımadasındaki gerilim devam ediyor. Güney Kore'yi baş düşman olarak nitelendiren Kuzey Kore Lideri Kim jong-un, savaşa girmekten kaçınma niyetlerinin olmadığını açıkladı ve "Güney Kore, silahlı kuvvetlerini Kuzey Kore'ye karşı kullanmaya kalkışır ya da egemenliği ve güvenliğini tehdit ederse, elimizdeki tüm imkanları seferber ederek Güney Kore'yi ortadan kaldırmakta tereddüt etmeyiz." ifadelerini kullandı.

Kuzey Kore lideri Kim jong-un: Güney Kore ile savaşa girmekten kaçınmayız
Son Güncelleme: 10 Ocak 2024 Çarşamba 12:35
10 Ocak 2024 Çarşamba 12:33

Kuzey ve Güney Kore arasındaki tansiyon artmaya devam ediyor. Kuzey Kore Devlet Başkanı Kim Jong-un, "baş düşman" olarak nitelediği Güney Kore'ye uyarılarda bulundu.

Kuzey Kore Merkezi Haber Ajansının (KCNA) haberine göre Kim, 8-9 Ocak tarihlerinde ülkedeki önemli mühimmat fabrikalarını gezerek teftiş etti.

Bu ziyaretler esnasındaki konuşmalarında Kim, Güney Kore'yi "baş düşman" olarak nitelendirerek bu ülkeyle ilişkilerde "meşru müdafaa için askeri kabiliyeti arttırmanın ve nükleer caydırıcılığın" öncelikleri olması gerektiğini vurguladı.

'GÜNEY KORE'Yİ ORTADAN KALDIRMAKTA TEREDDÜT ETMEYİZ'

Güney Kore'ye karşı "tek taraflı savaş" başlatmayacağını ancak "savaştan da kaçınma niyeti olmadığını" belirten Kim, "Güney Kore, silahlı kuvvetlerini Kuzey Kore'ye karşı kullanmaya kalkışır ya da egemenliği ve güvenliğini tehdit ederse, elimizdeki tüm imkanları seferber ederek Güney Kore'yi ortadan kaldırmakta tereddüt etmeyiz." ifadesini kullandı.

Fabrikaların yeni silah ve ekipmanları üretmesinden duyduğu memnuniyeti dile getiren Kim, ülkenin savaş hazırlığı durumunu geliştirmek için daha çok çalışmaları gerektiği talimatını verdi.

Bu içeriğimize de göz atabilirsiniz clear_all

Yorumlar