Prof. Dr Özlü vakalar arttı diyerek uyardı: Griptir geçer denilirse sonuç üzücü olabilir

Viral enfeksiyon vakalarındaki artış hız kesmeden devam ediyor. Hem polikliniklere hem de acil servislere viral solunum yolu enfeksiyonu ile başvuran hasta sayısında ciddi artış olduğunu belirten uzmanlar, , “’Nezledir, griptir geçer’ denilir ve zatürree atlanırsa sonuç üzücü olabilir diyerek uyarıda bulundu.

Prof. Dr Özlü vakalar arttı diyerek uyardı: Griptir geçer denilirse sonuç üzücü olabilir
Son Güncelleme: 19 Ocak 2024 Cuma 16:12
19 Ocak 2024 Cuma 16:08

2023 yılının kasım ayından itibaren hastane acillerinde enfeksiyon, göğüs hastalıkları, kulak burun boğaz polikliniklerinde vaka sayıları artmaya başladı.

Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Tevfik Özlü, hasta sayısında ciddi artış olduğunu belirterek, “Nezledir, griptir geçer’ denilir ve zatürree atlanırsa sonuç üzücü olabilir." dedi.

'İKİNCİ ATAK CİDDİYE ALMALI'

Özlü, "Nezle, soğuk algınlığı gibi başlayıp, bir iki gün içinde iyileşen hastada 3-4 gün içinde yeniden bir ateşlenme, öksürük ortaya çıkarsa bu muhtemelen bir bakteriyel enfeksiyonun eklenmesi anlamına gelebilir. Bu kişiler de ikinci atağı ciddiye almalı ve hekime başvurmalıdırlar" diyerek uyarıda bulundu.

Özlü, özellikle 5 yaş altı ile 65 yaş üstünde ve astım, KOAH, bronşektazi, kalp yetmezliği, şeker hastalığı, kronik böbrek hastalığı, kanser, lenfoma, lösemi gibi kronik bir hastalığı olanlarda viral solunum yolu enfeksiyonunun ağır seyredebildiğini ve komplikasyonlar gelişebildiğine dikkat çekti.

'KOMPLİKASYONLARI ERKEN FARK ETMEK ÖNEMLİ'

En sıklıkla zatürree, solunum yetmezliği, dolaşım yetmezliği, böbrek yetmezliği gibi komplikasyonlar görüldüğün söyleyen Prof. Dr. Özlü, “Bu kişilerde klinik olarak tablo çok hafif görünse bile bir hekime başvurmak ve muhtemel komplikasyonları erken fark ederek uygun tedaviye başlamak çok önemlidir” ifadelerini kullandı.

Viral solunum yolu enfeksiyonlarının genç ve bağışıklık sistemi güçlü kişilerde genellikle hafif üst solunum yolu enfeksiyonu şeklinde seyrettiğini vurgulayan Prof. Dr. Özlü, “Viral solunum yolu enfeksiyonları sıklıkla öksürük, ateş, burun akıntısı, hapşırık, geniz akıntısı, baş ağrısı, halsizlik, kırgınlık, kas ve eklem ağrıları, bulantı, tat ve koku kaybı gibi semptomlarla kendini gösterir." dedi.

'7-10 GÜN İSTİRAHAT ETMEK SALGINI ÖNLEMEK İÇİN ÖNEMLİ'

Özlü, viral solunum yolu enfeksiyonu olan kişilerin topluma karışmaması, çocukların okula gönderilmemesi ve evde 7-10 gün istirahat etmelerinin salgının önlenmesi için çok etkili bir yöntem olduğunun altını çizdi.

Hastaların topluma girmesi gerekli ise maske takmaları diğer kişilere bulaşmayı büyük oranda önleyeceğini belirten Özlü, "Hasta olmamak için bu tür semptomları olan kişilerle sarıp kucaklaşmamaları, öpüşmemeleri ve tokalaşmamaları gerekir. Kapalı, kalabalık, iyi havalandırılmayan mekânlardan uzak durmak, diğer kişilerle paylaşılan ortamları sık sık havalandırmak, sık sık elleri su ve sabunla en az 20 saniye ovalayarak yıkamak gerekir” diyerek uyarılarını sonlandırdı.

Bu içeriğimize de göz atabilirsiniz clear_all

Yorumlar