Biden'dan 'İsrail' çıkışı: Gazze'yi işgal etmesi büyük hata olur

ABD Başkanı Joe Biden, İsrail'in Gazze'yi işgal etmesinin büyük hata olacağını belirterek, "Bana göre, Gazze'de olanlar aşırılıkçı Hamas'la ilgili. Tüm Filistin halkını temsil etmiyor. İsrail'in Gazze'yi işgal etmesi hata olur. Ama girip Hizbullah ve Hamas gibi aşırılıkçıları yok etmesi gerekiyor" dedi.

Biden'dan 'İsrail' çıkışı: Gazze'yi işgal etmesi büyük hata olur
Son Güncelleme: 16 Ekim 2023 Pazartesi 07:51
16 Ekim 2023 Pazartesi 07:49

İsrail ve Filistin arasındaki çatışmalar sürerken, İsrail'in Gazze'deki sivillere yönelik saldırıları da şiddetlenerek devam ediyor. CBS News kanalının "60 Minutes" programına konuk olan ABD Başkanı Joe Biden da İsrail'in Gazze'yi işgal etmesinin büyük hata olacağını belirtti.

İsrail'in Gazze'de "savaş kurallarına" uyacağına inandığını vurgulayan Biden, böylelikle masum Gazze halkının gıda, su ve ilaçlara erişimi olacağını dile getirdi.

'HAMAS FİLİSTİN HALKINI TEMSİL ETMİYOR'

Biden, "Şu noktada İsrail'in Gazze'yi işgalini destekler misiniz?" sorusuna, "Bunun büyük bir hata olacağını düşünüyorum. Bana göre, Gazze'de olanlar aşırılıkçı Hamas'la ilgili. Tüm Filistin halkını temsil etmiyor. İsrail'in Gazze'yi işgal etmesi hata olur. Ama girip Hizbullah ve Hamas gibi aşırılıkçıları yok etmesi gerekiyor" değerlendirmesinde bulundu.

'TEK YOL İKİ DEVLETLİ ÇÖZÜM'

Hamas'ın tamamen yok edilmesi gerektiğini ancak Filistin yönetimi ve devleti için bir yol olması gerektiğini belirten Biden, "Bu yol, iki devletli çözümdür ve on yıllardır ABD'nin politikası haline gelmiştir. İsrail'in yanında 5 milyon Filistinliye bağımsız bir devlet oluşturacaktır" diye konuştu.

Bu içeriğimize de göz atabilirsiniz clear_all

Yorumlar