İsrail ordusundan açıklama: Gazze'ye yardım girişine izin verilmeyecek

İsrail ordusundan yapılan açıklamada Gazze'ye yardım girişine izin verilmeyeceği duyuruldu.

İsrail ordusundan açıklama: Gazze'ye yardım girişine izin verilmeyecek
Son Güncelleme: 20 Ekim 2023 Cuma 07:22
20 Ekim 2023 Cuma 07:17

İsrail ordusu sözcüsü Daniel Hagari’nin düzenlediği basın toplantısı, İsrail devlet televizyonu KAN’da yayımlandı.

Hagari, “Şu aşamada, Gazze’ye yardım girişi olmayacağını herkesin bilmesini istiyorum. Gazze’ye açılan sınır kapıları hala kapalı. Bununla ilgili karar, idari düzeyde alınacak ve sonra da uygulanacak. Yardım girişlerinin vakti geldiğinde bunu açıklayacağız.” dedi.

İsrail’in kuzeyindeki gerginliğe de değinen Hagari, Lübnan’ın güneyinden açılan ateşin Hizbullah’ın onayı ve desteğiyle gerçekleştiğini ve Hizbullah’ın bunun sonuçlarına katlanacağını söyledi.

Hagari ayrıca, 100’ü aşkın İsraillinin kayıp olduğunu ve ailelerine bu konuda bilgi verildiğini aktardı.

SON 24 SAATTE 369 FİLİSTİNLİ ÖLDÜRÜLDÜ

Gazze’deki hükümetin medya ofisinden yapılan açıklamaya göre, İsrail 7 Ekim’den bu yana sürdürdüğü saldırılarıyla Gazze’de 484 aileyi katletti ve bu ailelerden toplam 2 bin 776 kişi hayatını kaybetti.

İsrail ordusu Gazze Şeridi’nde son 24 saatte 81’i güneydeki güvenli bölgelerden olmak üzere 369 Filistinliyi öldürdü; 7 Ekim’den bu yana düzenlenen saldırılarda toplam ölü sayısı 3 bin 785’e, yaralı sayısı da 12 bin 493’e yükseldi.

Saldırılarda yıkılan binaların altında çoğu kadın ve çocuk olmak üzere yüzlerce Filistinli bulunuyor.

İsrail’in bombaladığı 160 okuldan 19’u kullanılmaz hale gelirken, saldırılarda zarar gören 127 bin 720 haneden 9 bin 500’ünde ikamet etmek mümkün değil.

Saha ekipleri Gazze’de 64 kamu kurumunun yanı sıra onlarca hizmet tesisinin İsrail saldırılarına maruz kaldığını tespit etti.

Gazze Şeridi’nde yerinden edilen 1 milyon kişi, Birleşmiş Milletler Yakın Doğu’daki Filistinli Mültecilere Yardım ve Bayındırlık Ajansının (UNRWA) bazı bölgelerde faaliyetlerini durdurmasının ardından temel ihtiyaçlara erişimde ciddi sıkıntı yaşamaya devam ediyor.

İSRAİL-HAMAS ÇATIŞMASI

Hamas’ın silahlı kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları, 7 Ekim sabahı İsrail’e “Aksa Tufanı” adıyla kapsamlı saldırı başlatmıştı.

Gazze’den İsrail yönüne binlerce roket atılırken Filistinli silahlı gruplar Gazze-İsrail sınırındaki Beyt Hanun-Erez Sınır Kapısı’na baskın düzenleyerek burayı ele geçirmişti.

Silahlı gruplar daha sonra buradan İsrail içindeki yerleşim yerlerine girmiş, İsrail ordusu da onlarca savaş uçağıyla Gazze Şeridi’ne saldırı başlatmıştı.

Bu içeriğimize de göz atabilirsiniz clear_all

Yorumlar