Gazze’den Türkiye’ye tahliye edilecek kişi sayısı belli oldu

Dışişleri Bakan Yardımcısı Yıldız, işgal ve bomba altındaki Gazze Şeridi'nde Türkiye'ye tahliye için bekleyen yaklaşık 700 kişinin bulunduğunu açıkladı.

Gazze’den Türkiye’ye tahliye edilecek kişi sayısı belli oldu
Son Güncelleme: 19 Ekim 2023 Perşembe 18:25
19 Ekim 2023 Perşembe 18:24

Dışişleri Bakan Yardımcısı Ahmet Yıldız, TBMM Dışişleri Komisyonunda Türk Dış Politikası isimli bir sunum yaptı.

13 gündür devam eden İsrail ve Filistin arasındaki çatışmalara da değinen Yıldız, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Dışişleri Bakanı Hakan Fidan ve kendilerinin de muhataplarıyla temaslar gerçekleştirdiğini ifade etti.

Türkiye’nin Gazze Şeridi’ne yönelik ayni yardımlarının ilk sevkiyatının Mısır’a 13 Ekim’de ulaştığını, peyderpey gitmeye devam ettiğini dile getiren Yıldız, Gazze’den Türkiye’ye tahliye çalışmalarıyla ilgili şunları söyledi:

“Gazze Şeridi’nde dün itibarıyla yaklaşık 700 kişi Türkiye’ye tahliye için beklemekteydi. Bunlardan 322’si Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı, 104’ü Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti vatandaşı. 214 Türk vatandaşı yakını Filistinli; bunların arasında evlilik, kuzen-yeğen gibi yakınlık olanlar var. 55 kurum personelimiz, Anadolu Ajansı, TRT ve Sağlık Bakanlığından personelimiz var. Gazze’deki yaralıların ülkemizde veya bölgede kurulacak bir hastanede tedavisine yönelik hazırlıkları da yürütüyoruz. Tabii bazı ülkelerin haklı olarak, yani Refah Sınırı’nın açılmasının İsrail’in Gazze’yi boşaltma planına hizmet edeceği yönünde endişeleri var. Bu nedenle şu anda Gazze’den geçişler ve insani yardımın ulaştırılması maalesef sorunlu durumda.”

Bu içeriğimize de göz atabilirsiniz clear_all

Yorumlar