Gazze'de tüm hastaneler hizmet dışı kaldı

İsrail ordusu okul, hastane, cami, mülteci kampları demeden sivilleri havadan ve karadan bombalamayı sürürken Gazze Sağlık Bakanlığı, an itibariyle Gazze'nin kuzeyindeki tüm hastanelerin faaliyetlerini durdurduğunu açıkladı.

Gazze'de tüm hastaneler hizmet dışı kaldı
Son Güncelleme: 13 Kasım 2023 Pazartesi 12:47
13 Kasım 2023 Pazartesi 12:16

İsrail, abluka altına aldığı Gazze Şeridi'ne saldırılarını 38. gününde de sürdürdü. Gazze Sağlık Bakanlığı, an itibariyle Gazze'nin kuzeyindeki tüm hastanelerin faaliyetlerini durdurduğunu açıkladı. 

İSRAİL'İN GAZZE'YE SALDIRILARINDA SON DURUM 

Hamas'ın askeri kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları, 7 Ekim sabahı, İsrail'in "Filistinlilere ve başta Mescid-i Aksa olmak üzere kutsal değerlerine yönelik sürekli ihlallerine karşılık verme” gerekçesiyle kapsamlı saldırı düzenlerken, İsrail ordusu da Gazze Şeridi'ne yoğun hava bombardımanı başlattı. 

İsrail, 7 Ekim’den bu yana 43'ü Gazze Şeridi içindeki çatışmalarda olmak üzere 361'i asker 1200 İsraillinin öldüğünü, 5 bin 132 kişinin yaralandığını duyurdu. 

İsrail’e göre, Kassam Tugayları'nın elinde 239 İsrailli esir bulunuyor. 

Gazze’deki hükümete göre, ölenlerin sayısı 11 bin 180’i aştı, bu kişilerin en az 4 bin 609'unu çocuklar ve 3 bin 100'ünü kadınlar oluşturuyor. 

Batı Şeria ve Kudüs’te de İsrail güçleri ve Yahudi yerleşimciler, 186 Filistinliyi öldürdü. 

İsrail ordusu, Gazze'de on binlerce yaralı ile sivilin sığındığı onlarca hastaneyi zorla tahliye ettirmek için yerleşkelerini ya da ana binalarını vurdu. Saldırılarda yüzlerce kişi öldü ve yaralandı. 

İsrail ordusu ile Hizbullah arasında 8 Ekim'den bu yana yaşanan çatışmalarda 73 Hizbullah mensubu ile 4 İsrail askeri öldü. 

Bu içeriğimize de göz atabilirsiniz clear_all

Yorumlar