Bakan Fidan İran-İsrail gerilimini değerlendirdi: Gazze sorunu çözülmezse böyle krizler devam edecek

Mısırlı mevkidaşı, Samih Şükri ile ortak basın toplantısında önemli açıklamalarda bulunan Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, yaşanan İsrail-İran gerilimini değerlendirdi. Bakan Fidan, "Gazze krizi çözülmezse böyle krizler artarak devam edecek" dedi.

Bakan Fidan İran-İsrail gerilimini değerlendirdi: Gazze sorunu çözülmezse böyle krizler devam edecek
Son Güncelleme: 20 Nisan 2024 Cumartesi 13:44
20 Nisan 2024 Cumartesi 13:39

Mısır Dışişleri Bakanı Semih Şükri bugün İstanbul'a geldi ve Dışişleri Bakanı Hakan Fidan ile bir araya geldi. İki bakan baş başa görüşmeleri sonrası kameralar karşına geçti ve gündeme dair dikkat çeken açıklamalarda bulundu.

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, İran-İsrail gerilimine ilişkin yaptığı açıklamada "Filistinlilerin hak ettiği devlet, bağımsızlık ve egemenlik verilmezse bu krizler artarak devam edecektir." dedi.

Görüşmede Gazze konusunun ele alındığını vurgulayan Bakan Fidan, "Gazze'de krizin başından beri ortak hareket ettik .Gazze'de yapılması gerekenlerin altını çizdik .Yardımların Refah sınır kapısından ulaşması için gece gündüz yoğun çalışıyoruz"  dedi ve sözlerine şöyle devam etti;

Bakan Fidan'ın açıklamalarından satır başları:

Mısır'la tekrar 15 milyar dolarlık ticaret hedefimize ulaşmak istiyoruz.

Gazze üzerine, bir istişare mekanizması aramızda bulunmakta. Gazze'de yapılması gereken konuların altını bir kez daha çizdik.

Refah sınır kapısında yardımların ulaştırılması için, Mısır'la gece gündüz çalışıyoruz.

Libya'da, Mısır ve Türkiye olarak, Libya'nın bütünlüğüne nasıl katkıda bulunabiliriz, bunları istişare etme fırsatımız oldu.

Somali ve Etiyopya arasında başlayan yeni sorun alanını da görüştük. Somali'nin toprak bütünlüğüne olan bağlılığımızı tekrar ettik.

Mısır ile Türkiye arasında büyük bir işbirliği alanı var.

Mısır Dışişleri Bakanı Şükri'nin konuşmasından satır başları:

"SAVAŞIN YAYILMA İHTİMALİ VAR"

Konuk bakan Semih Şükri ise, Filistin devletinin kurulma hakkı olduğunun altını çizdi, sorunun çözülmemesi halinde Orta Doğu'daki krizlerin bitmeyeceğini dile getirdi

İsrail kısıtlamaları nedeniyle Refah sınırından Gazze Şeridi'ne yardımların gönderilemediğini kaydeden Mısır Dışişleri Bakanı, Gazze'de acil bir ateşkes olması gerektiğini söyledi. Yardımların ulaştırılması konusunda acilen yeni gelişmeler kaydedilmesi gerektiğini vurguladı.

İsrail'in ise işgalci devlet olarak Gazze'deki sivillere yardım ulaştırmak konusunda harekete geçmesi gerektiği belirtildi.

Bakan Şükri, İran-İsrail geriliminin uluslararası toplumun dikkatini Gazze'deki trajik koşullardan uzaklaştırdığını vurguladı.

Şükri ayrıca, çatışmaların bölgesel gerginliğin yayılmasına neden olabileceğini söyledi.

BAKAN FİDAN: ORTADOĞU KRİZİNİN NEDENİ İSRAİL İŞGALİ

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan ise, Ortadoğu'daki gerginliğin asıl nedeninin İsrail'in Filistin topraklarını işgal etmesi ve Batının bu işgale göz yumması olduğunu söyledi.

Bakan Fidan, "Önceliğimiz İsrail işgalinin sona ermesi ve iki devletli çözüm formülünün hayata geçmesi olmalıdır. Bu olmadığı takdirde dün Yemen'den yapılan saldırılar, bugün İran- İsrail gerilimi yarın başka bir savaş türü obürgün başka bir iç karışıklık bunların hepsi olmaya devam edecektir. Biz Türkiye olarak, Mısır gibi diğer dost ülkelerle beraber baştan beri hep aynı şeyi söyledik. Eğer bu kriz hak ettiği biçimde çözülmezse Filistinlilerin hak ettiği devlet, bağımsızlık ve egemenlik verilmezse bu türden krizler bölgemizde artarak devam edecektir" diye konuştu.

Gazze'deki direnişi vurgulayan Bakan Fidan "Bu artık ezilenlerle ezenlerin savaşı olmaya başladı. Devletimiz Gazze ile ilgili çabadan bir saniye bile vazgeçmedi" dedi.

Krizin "küresel fay hatlarını" tetiklediğini belirten Bakan Fidan, tüm dünyanın Gazze'de yaşananlardan etkilendiğini belirtti.

Bu içeriğimize de göz atabilirsiniz clear_all

Yorumlar