İsrailli emekli general Tibon'dan skandal açıklama: Gazze acı çekecek, merhamet yok

İsrail ordusundan emekli general Noam Tibon İngiliz medyasına skandal açıklamalarda bulundu. Gazze'ye dair adeta nefret kusan Tibon "Gazze acı çekecek... Tıpkı İngilizlerin İkinci Dünya Savaşı'nda düşmanı ezdiği gibi. Gazze'de yapmamız gereken de bu. Merhamet yok" diye konuştu. Öldürülen siviller hakkındaki soruya ise "Maalesef bu oluyor. Güçlü olmak zorundayız. Başka seçeneğimiz yok" yanıtını verdi.

İsrailli emekli general Tibon'dan skandal açıklama: Gazze acı çekecek, merhamet yok
Son Güncelleme: 4 Kasım 2023 Cumartesi 14:37
4 Kasım 2023 Cumartesi 12:55

İsrail ve Filistin arasındaki savaşın 29'uncu gününde Gazze'deki durum giderek kötüleşiyor. İsrail ordusunun uluslararası hukuk kurallarını hiçe sayan saldırılarında Gazze'de hayatını kaybedenlerin sayısı 9 bini aştı.

'GAZZE'YE MERHAMET YOK'

İsrail ordusundan emekli olan eski general Noam Tibon BBC'den Jeremy Bowen'e Gazze'de yaşananlar hakkında konuştu. Gazze'ye yönelik adeta nefret kusan 62 yaşındaki Tibon, savaşın ilk günlerinde ölü bir İsrail askerinden aldığı silahla Hamas kuvvetleri ile çatışmaya girdiğini kaydederek savaşa dair şunları söyledi:

"Gazze acı çekecek... Hiç kimse onların yanında durmayacak. Tıpkı sizin (İngilizlerin) İkinci Dünya Savaşı'nda düşmanınızı ezdiğiniz gibi. Gazze'de yapmamız gereken de bu. Merhamet yok"

Tibon, muhabirin öldürülen Filistinli siviller hakkındaki soruya ise şu şekilde yanıt verdi:

"Maalesef bu oluyor. Zorlu bir mahallede yaşıyoruz ve hayatta kalmamız gerekiyor... Güçlü olmak zorundayız. Başka seçeneğimiz yok"

İsrailli ve Filistinli sivil ölümlerinin 'talihsiz' olduğunu yineleyenTibon bu kişilerin Hamas'ın eylemleri yüzünden öldürüldüğünü ileri sürdü.

İSRAİL-FİLİSTİN SAVAŞINDA SON DURUM

Hamas'ın silahlı kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları, 7 Ekim sabahı, İsrail'in "Filistinlilere ve başta Mescid-i Aksa olmak üzere kutsal değerlerine yönelik sürekli ihlallerine karşılık verme” gerekçesiyle kapsamlı saldırı düzenlerken, İsrail ordusu da Gazze Şeridi'ne yoğun hava bombardımanı başlattı.

İsrail, Gazze'den düzenlenen saldırılarda 315’i asker 1400'den fazla İsraillinin öldüğünü, 5 bin 132 kişinin yaralandığını duyurdu.

İsrail’e göre 31 Ekim’den bu yana Gazze Şeridi’ndeki çatışmalarda ölen asker sayısı 25’e yükselirken, Kassam Tugaylarının elinde 242 İsrailli esir bulunuyor. İşgal altındaki Batı Şeria’da da bir İsrail askeri öldü.

Gazze'deki Filistin Sağlık Bakanlığına göre, İsrail'in saldırılarda 3 bin 826’sı çocuk, 2 bin 405’i kadın olmak üzere 9 bin 227 Filistinli öldürüldü, en az 23 bin kişi yaralandı.

Batı Şeria ve Kudüs’te İsrail güçleri ve Yahudi yerleşimciler, 144 Filistinliyi öldürdü.

Gazze'de binlerce yaralı ile sivilin bulunduğu en büyük sağlık tesisi olan Şifa Hastanesini de hedef gösteren İsrail ordusu, El-Ehli Baptist ve Türk-Filistin Dostluk hastanelerini vurdu, tahliyeye zorladığı Filistin Kızılayına bağlı Kudüs ve Endonezya hastanelerinin çevresini bombaladı.

İsrail ordusu ile Hizbullah arasında 8 Ekim'den bu yana yaşanan çatışmalarda 56 Hizbullah mensubu ile 4 İsrail askeri öldü.

Bu içeriğimize de göz atabilirsiniz clear_all

Yorumlar