Netanyahu ile görüşen Blinken'dan ilk açıklama: Filistin yönetimini destekliyoruz

ABD Dışişleri Bakanı Blinken, İsrail ziyaretinin ardından düzenlediği basın toplantısında, açıklamalarda bulundu. "Kimse bu çatışmada daha fazla cephenin açıldığını görmek istemiyor" diyen Blinken, "ABD, Filistinlilerin Gazze dışına yerleştirilmesini savunan her türlü öneriyi kesin bir şekilde reddediyor" diye konuştu. Blinken, "Filistinliler için siyasi hakları anlamında bir yol olması da hayati önemde" dedi.

Netanyahu ile görüşen Blinken'dan ilk açıklama: Filistin yönetimini destekliyoruz
Son Güncelleme: 10 Ocak 2024 Çarşamba 12:19
10 Ocak 2024 Çarşamba 12:17

Hamas, İsrail'e yönelik son yılların en büyük saldırısını gerçekleştirdi. İsrail ordusu 'savaş durumu alarmı' ilan etti. İsrail'in Gazze'ye yönelik hava saldırıları sürerken ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, İsrail’i ziyaret etti. Görüşmelerini tamamlayan Blinken basın toplantısı düzenledi. Filistinli sivillerin koşullar elverir elvermez evlerine dönmelerine izin verilmesi gerektiğini belirten Blinken, Filistinlilerin Gazze'nin dışına sürülmemeleri gerektiğini vurgulayarak, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’ya bunu açıkça ifade ettiğini söyledi.

Blinken, "Başbakan’a da söylediğim gibi, ABD, Filistinlilerin Gazze dışına yerleştirilmesini savunan her türlü öneriyi kesin bir şekilde reddediyor ve Başbakan bugün bana bunun İsrail hükümetinin politikası olmadığını bir kez daha teyit etti" dedi.

"FİLİSTİN YÖNETİMİNİ DESTEKLİYORUZ"

Blinken, "Filistinliler için siyasi hakları anlamında bir yol olması da hayati önemde. Biz ve bölge ülkeleri Gazze ve Batı Şeria dahil Filistin yönetimini destekliyoruz. Bölgede konuştuğum herkesle, bu tekrar bariz bir şekilde ortaya çıktı." ifadelerini kullandı.

Ayrıca Blinken, Birleşmiş Milletler’in (BM) çatışmaların sona ermesinin ardından "yerinden edilmiş Filistinlilerin Gazze’nin kuzeyindeki evlerine güvenli bir şekilde dönmeleri" için bir misyon yürüteceğini ifade etti.

ABD’nin bölgedeki müttefiklerinin kendisine İsrail ile barışın mümkün olduğunu ifade ettiğini belirten Blinken, müttefiklerin bunun iki devletli bir çözümü içeren siyasi bir yoldan geçtiğini aktardıklarını açıkladı.

"KİMSE BU ÇATIŞMADA DAHA FAZLA CEPHENİN AÇILDIĞINI GÖRMEK İSTEMİYOR"

İsrail ve Filistin arasındaki çatışmaların bölgeye yayılmasının kimsenin çıkarına olmadığını belirten Blinken, "Kimse bu çatışmada daha fazla cephenin açıldığını görmek istemiyor" ifadelerini kullanarak, bölge ülkelerinin bunun olmaması için nüfuzlarını kullandıklarını aktardı.

"KUVVETLERİMİZ TEHDİT EDİLİR YA DA SALDIRIYA UĞRARSA UYGUN ADIMLARI ATAR, KARŞILIK VERİRİZ"

Irak ve Suriye’de ABD askerlerinin bulunduğu üslere yönelik saldırılara ilişkin gelen bir soruya cevap veren Blinken, "Kuvvetlerimiz tehdit edilir ya da saldırıya uğrarsa uygun adımları atar, karşılık veririz" dedi.

Blinken’ın İsrail’in ardından Filistin’in Batı Şeria bölgesine geçmesi ve yarın Ramallah kentinde Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ile bir araya gelmesi bekleniyor.

Bu içeriğimize de göz atabilirsiniz clear_all

Yorumlar