Kiracılara 'peşin' ve 'tahliye' kıskacı: Ev sahibi istediği zaman evi boşaltabilecek

Hayat pahalılığının giderek artmasına neden olan yüksek enflasyon kiralık ev arayanları da vurdu. İstanbul'da ev sahipleri, konutlarının kira bedellerini yıllık olarak talep etmeye başladı. Bunun yanında artık kiracılara kontrat imzalanmadan önce, istenildiği takdirde evi boşaltması için tahliye taahhütnamesi şartı da konuluyor.

Kiracılara 'peşin' ve 'tahliye' kıskacı: Ev sahibi istediği zaman evi boşaltabilecek
Son Güncelleme: 16 Ağustos 2023 Çarşamba 14:56
16 Ağustos 2023 Çarşamba 13:08

Kiralık konut fiyatlarındaki artışla birlikte kiracılar uygun fiyatlı ev bulmakta zorlanıyor. Ev sahipleri kiraları yıllık ve peşin alarak enflasyona karşı korunmayı amaçlarken kiracının cebi yanıyor. Bununla birlikte kiracılara tahliye taahhütnamesini şartı konuldu.

KİRACIDAN 'YILLIK' VE 'PEŞİN' İSTENİYOR

Ev sahipleri konutlarının kira bedellerini yıllık olarak talep etmeye başladı. Ev sahipleri kiraları yıllık alarak enflasyona karşı korunmayı amaçlıyor. Rezidans ve eşyalı daireler daha çok yıllık kiralık bedeli alınan evler olarak öne çıkıyor.

'PEŞİN ÖDEMELİ KİRALARDA...'

Gayrimenkul sektörünün durgun devam ettiğini belirten emlakçı Şerafettin Başaran, "Kira ödemelerinde, yıllık isteyen ev sahipleri oluyor. Bunun nedeni ise enflasyon sebep oluyor. Genelde peşin ödemeli kiralarda eşyalı ve rezidans daireler talep görüyor. Şu anda bir ay içerisinde 2 tane kiralık daire vermişiz. Ev sahipleri genelde memurlara vermek istiyorlar. Tabi yıllık ödemelerde dairenin kirası 15 bin TL ise 14 bin TL’ye indirme durumu oluyor. Yıllık peşin kiralamalardaki artış geçtiğimiz yıllara göre ise yüzde 10’nu bulmuş durumda" dedi.

'SATILIK DAİRE FİYATLARI YÜKSEK'

Konut kiralamalarında deyim yerindeyse bir diğer aşama ise tahliye taahhütnamesi. Ev sahipleri kontratı imzalamadan önce istenildiği takdirde evi boşaltmasını talep etmek için kiracıdan tahliye taahhütnamesi istiyor. Başaran, son dönemde bu yönde taleplerin arttığını belirterek, "Satılık daire fiyatları yüksek o yüzden çok fazla talep olmuyor. Kiralıkta ise talep devam ediyor. Daireyi kiraya verdiğimiz zaman, kira sözleşmesi ve tahliye taahhütnamesi istiyoruz" şeklinde bilgi verdi.

Bu içeriğimize de göz atabilirsiniz clear_all

Yorumlar