Erdoğan'dan İslam dünyasına birlik mesajı: Fitne ateşini söndürmeliyiz

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İİT Forumu'na canlı bağlantı ile katılarak açıklamalarda bulundu. Erdoğan burada yaptığı konuşmada, İslam dünyasına birlik mesajı verdi.

Erdoğan'dan İslam dünyasına birlik mesajı: Fitne ateşini söndürmeliyiz
Son Güncelleme: 25 Ağustos 2021 Çarşamba 11:49
25 Ağustos 2021 Çarşamba 10:27

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İİT Forumu'na gönderdiği video mesajda önemli ifadeler kullandı.

Erdoğan, İslam dünyasına birlik çağrısı yaparken, bir kez daha 'Dünya 5'ten büyüktür' çıkışı yaptı. Erdoğan, emperyalist tuzaklara düşülmemesi gerektiğinin altını çizerken, haksızlık ve adaletsizliklere İslam dünyasının artık daha yüsek sesle tepki göstermesi gerektiğini belirtti.

Erdoğan'ın açıklamaları şöyle:

“İslam İşbirliği Teşkilatı Gençlik Forumu'nun değerli üyeleri, sevgili genç kardeşlerim, kıymetli misafirler sizleri şahsım ve milletim adına en kalbi duygularımla muhabbetle selamlıyorum. Nazik davetiniz için teşekkür ediyor, İslam İşbirliği Teşkilatı 4. Genel Kurulu'nun başarılı geçmesini diliyorum. Genel kurulun siz gençlerimiz ve tüm İslam alemi için hayırlara vesile olmasını rabbimden niyaz ediyorum. İslam dünyasının farklı köşelerinden bizzat veya çevrim içi olarak genel kurula iştirak eden bütün genç kardeşlerime hoş geldiniz diyorum.

"MÜSLÜMANLAR İSLAM DÜŞMANLIĞI VE IRKÇILIKLA MÜCADELE ETMEK ZORUNDA KALIYOR"

Sevgili gençler, insanlık tarihinin en çalkantılı dönemlerinden birine şahitlik ediyoruz. Dünya gündemini sürekli meşgul eden güvenlik sorunları, terör faaliyetleri ve salgın hastalıklar özlemini çektiğimiz huzur ortamının tam anlamıyla sağlanmasına izin vermiyor. İnsanlığın tamamını tehdit eden bu sorunlar maalesef en çok İslam coğrafyasında derin izler bırakıyor. Suriye'den Afganistan'a bütün bunlarla geniş bir coğrafyada, çatışmalarla, göçle, yoksullukla ve hastalıklarla boğuşan Müslümanlar, bir taraftan da özellikle Batı toplumunda yükselen İslam düşmanlığı ve ırkçılıkla mücadele etmek zorunda kalıyor. Hemen her gün güya demokrasinin beşiği olarak gösterilen ülkelerde inancı, başörtüsü, kıyafeti sebebiyle tacize uğrayan, ayrımcılığa maruz kalan bir kardeşimizin haberini alıyoruz. Aynı şekilde ülkelerindeki istikrarsızlıktan dolayı göç ederken çölde veya denizde hayatını kaybeden mazlumların acısıyla yüreğimiz dağlanıyor. Bir tarafta açlığın, savaşın ve aşı yoksulluğun olduğu diğer tarafta lüksün ve sömürünün hüküm sürdüğü bu adaletsiz düzenin daha fazla devam etmesi mümkün değildir.

 

Yorumlar