Batı medyasında skandal kapaklar! Erdoğan: İç siyasetimizin yönlendirilmesine izin vermeyeceğiz

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, sosyal medyadan yaptığı paylaşımda "Küresel güçlerin operasyon aygıtı olan dergilerin kapaklarıyla iç siyasetimizin yönlendirilmesine, millî iradeye parmak sallanmasına izin vermeyeceğiz." ifadelerini kullandı.

Batı medyasında skandal kapaklar! Erdoğan: İç siyasetimizin yönlendirilmesine izin vermeyeceğiz
Son Güncelleme: 5 Mayıs 2023 Cuma 10:20
5 Mayıs 2023 Cuma 10:15

 

Türkiye'nin tarihi seçimine geri sayım sürerken, Batı medyasından skandal kapaklar yer alıyor.  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada Batılı yayınların kapaklarına tepki gösterdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamaları şöyle:

 

Polisimizi, askerimizi, sivillerimizi alçakça şehit edenlere terörist diyebilmek için Batı'nın gözünün içine bakanlar bilmezler. Artık siyasi, diplomatik ve askerî hamleleriyle terör örgütlerine dünyayı dar eden bir Türkiye var.

İŞTE SAHADA VE MASADA GÜÇLÜ TÜRKİYE'NİN HİKAYESİ

Ülkemiz, üç kıtanın kalbi konumundaki jeopolitiğine rağmen yıllarca tek eksenli bir dış politikayla yönetildi. Boraltan Köprüsü faciasında can kardeşlerini göz göre göre katillerine teslim eden pısırık zihniyete son verdik. Diplomatlarımızın da gayretleriyle öz güveni yüksek, girişimci ve insani bir dış politika pratiğini hayata geçirdik.

Dış temsilcilik sayımızı 163’ten 260’a çıkartarak dünyanın en geniş diplomatik ağına sahip 5 ülkesi arasına girdik. TİKA, YTB, Yunus Emre Enstitüsü, Maarif Vakfı ile soydaşlarımıza ve yurt dışında yaşayan 7 milyon insanımıza kucak açıyoruz. Kıbrıs Türklerinin, Türk dünyasının ve Balkanlar'daki Evladı Fatihan’ın hakkını kararlılıkla savunuyoruz.

Libya’da, Suriye’de, 30 yıllık işgalin ardından azat edilen Karabağ’da olduğu gibi gerektiğinde tüm imkânlarımızla kardeşlerimizin yanındayız. Esir takası ve tahıl koridoru anlaşmalarıyla bölgesel krizlerin çözümüne katkı sunuyoruz. Tarihi şanlı zaferlerle dolu bir devlet olarak uluslararası sistemde hak ettiğimiz yere geliyoruz.

MİLLİ İRADEYE PARMAK SALLANMASINA İZİN VERMEYECEĞİZ

Küresel güçlerin operasyon aygıtı olan dergilerin kapaklarıyla iç siyasetimizin yönlendirilmesine, millî iradeye parmak sallanmasına izin vermeyeceğiz. Türkiye Yüzyılı’yla inşallah tüm bu diplomatik başarıları zirveye taşıyacağız.

NE OLMUŞTU?

Türkiye'nin tarihi seçimine geri sayım sürerken, Batı medyası tarafını alenen belli edip skandal kapak ve haberler yayımlıyor. BBC'den The Economist'te, Foreign Policy'den Le Monde'a, Washington Post'tan Financial Times'a neredeyse tüm medya Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan karşıtı bir kampanyaya girişti.

Millet İttifakı'nın cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu ile röportaj yapan BBC, haberine "Tehlike birçok farklı biçimde gelir. Türkiye'nin uzun süreli lideri Recep Tayyip Erdoğan için, eski bir devlet memurunun elleriyle yaptığı kalp emojisi şeklinde geliyor" cümlesiyle başladı.

Fransız Le Point dergisinin skandal kapağında 'Erdoğan, diğer Putin' yazıyordu. Haberin spotunda ise "Tıpkı Putin gibi, İslamcı başkan da imparatorluk rüyasının ve otokratik eğilimini belirgin hale getirmenin peşinden koşuyor. Seçimlerin arifesinde ise, dünya nefesini tutmuş bekliyor" gibi nefret ifadeleri yer aldı.

Bir diğer Fransız dergisi L'Express dergisi, 'Erdoğan, kaos riski' kapağıyla okurlarının karşısına çıktı. Kapakta 'Avrupa, mülteciler, Ortadoğu...' kelimelerinin yanı sıra, "Türkiye: Tüm tehlikelerin seçimi, Putin'le anlaşma" gibi provokatif spotlar kullanıldı.

Amerikan Foreign Policy dergisi, 'Türkiye seçimleri özgür ve adil olmayacak' başlığıyla yayımladığı analizde, "Ancak muhalefet hala kazanabilir" diyerek Erdoğan karşıtlığını ortaya koydu.

İngiliz The Economist dergisi ise büyük puntolarla '2023'ün en önemli seçimi' manşetini tercih etti, kapakta 'Erdoğan Gitmeli' ve 'Demokrasiyi Kurtarın' denilerek skandala imza atıldı.

Fransız Le Monde gazetesi, 'Eğer kaybederse, Erdoğan yetkisini bırakacak mı?' sorusunu başlığına taşıdı, "Erdoğan döneminin sona ermesinin başlangıcını mı yaşıyoruz?" diyerek skandala devam etti.

İngiliz The Guardian gazetesi, seçimlere günler kala 'Erdoğan'ın depremi: Yıllar boyu süren kötü yönetim bir felaketi nasıl daha kötü hale getirdi?' başlıklı bir haber yayımladı.

Amerikan The New York Times'ın başlığı ise 'Depreme dayanıklı, yolsuzluğa değil: Türkiye'nin istenmeyen ölümleri' oldu.

The Washington Post gazetesinin başyazısı da Cumhurbaşkanı Erdoğan'a nefret kustu: 'Despotizmin büyüyen gölgesi Türkiye seçimlerinin üstünde pusuda bekliyor.'

İngiliz Financial Times gazetesi, 'Türk muhalefet lideri, otokrasiye kayışı geri çevirmeye ant içiyor' dedi.

TÜRKİYE'DEN TEPKİ YAĞDI

Batı medyasında artan Erdoğan karşıtlığına, Türkiye'den arka arkaya tepki geldi. Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, The Economist'in kapağına Twitter hesabından tepki gösterdi. Sözcü Kalın, "Yine heyecan yapmışlar ve eklemişler: ‘Yeni hükümet Batı’yla hasarlı ilişkileri tamir edecek.' Ben bu dili, söylemi ve hangi bağlamda söylendiğini iyi biliyorum. Sakin olun. Ülkeme talimat verdiğiniz günler geride kaldı. Son sözü millet sandıkta söyleyecek" dedi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, The Economist'in gelecek ayki sayısında yer alacak makalesini geri çekti, Twitter hesabından "Bu 'The Economist'in ilk vukuatı değil. İstedikleri kadar hariçten gazel okumaya devam etsinler. Türk milletinin demokratik iradesini kimse gasbedemez. Halkımız gereken cevabı 14 Mayıs günü verecektir" mesajını paylaştı.

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, The Economist'in yanı sıra Le Point, BBC ve L'Express'in kapak ve başlıklarını alıntıladığı Twitter mesajında, "14 Mayıs seçimleri öncesinde Batı medyasının patolojik hale gelen Türkiye karşıtlığı ve Erdoğan düşmanlığını esefle karşılıyor, milletimizin iradesini hedef alan yayınları şaşkınlıkla izliyoruz" ifadesini kullandı.

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik ise, Twitter mesajında "Batılı dergiler ve gazeteler yine Türkiye’deki siyasi süreçleri etkilemek için seferber olmuş. Cumhurbaşkanımıza karşı yorumlar döşenmişler. Halbuki ders almış olmaları lazımdı. Şimdiye kadar hiçbir konuda etkileri olmadığı defalarca görüldü. Yine aynı akıbetle karşılaşacaklar" dedi.

Bu içeriğimize de göz atabilirsiniz clear_all

Yorumlar