Enkaz altından çıkan değerli eşyalar ne olacak?

Depremlerin merkez üssü Kahramanmaraş'ta enkazdan çıkarılan değerli eşyalar polisler tarafından tutanakla teslim alınıyor.

Enkaz altından çıkan değerli eşyalar ne olacak?
Son Güncelleme: 17 Şubat 2023 Cuma 14:26
17 Şubat 2023 Cuma 14:21

Merkez üssü Kahramanmaraş'ın Pazarcık ve Elbistan ilçeleri olan 7,7 ve 7,6’lık depremlerin 11’inci gününde arama kurtarma çalışmaları devam ediyor. Depremzedeler, kendi canları kadar emek vererek biriktirdiği kıymetli eşyalarını almak için kimi zaman enkazlara giriyor.

Güvenlik güçleri de depremzedelerin kıymetli eşyalarını onların riske girmemesi için enkazlardan çıkan eşyaları tutanak tutarak muhafaza altına alıyor.

Depremzedelerin kıymetli eşyalarını kayba uğramaması ve zarar görmemesi adına muhafaza eden güvenlik güçleri, ziynet eşyaları enkazdan çıktığı şekilde tutuyor.

63 ÇELİK PARA KASASI, TOPLAM BİN 7 ZİYNET EŞYASI

Bu çerçevede depremin şiddetine yoğun bir şekilde maruz kalan Kahramanmaraş'ın Onikişubat ilçesinde de güvenlik güçleri tarafından depremzedelere ait enkazlardan çıkan para kasaları ve ziynet eşyalar tutanak tutularak İlçe Emniyet Müdürlüğü'nde toplanmaya başlandı.

Depremin ardından geçen 11 günde 63'ü çelik para kasası olmak üzere toplam bin 7 ziynet eşya enkaz altından çıkarıldı. Güvenlik güçlerince koruma altına alınarak kameralarla izleme altına tutulan ziynet eşyaların bulunduğu odaya yalnızca görevli kişiler girebiliyor.

Öte yandan enkaz altından çıkarılan çelik kasalar zaman içerisinde açılarak içerisindeki kıymetli eşyalar ayrı ayrı kayıtlar altına alınacak.

Ziynet eşyaların alınması için bir yıllık sürenin dolmasının ardından kıymetli eşyalar Hazine'ye aktarılacak.

Enkaz altından çıkarılan silahlar ise aynı şekilde ruhsat sahipleri verilmek üzere muhafaza edilecek.

Sahiplerine ulaşılmayan silahlar da alınması için bir yıllık sürenin dolmasının ardından güvenlik güçleri tarafından imha edilecek.

Yorumlar