NATO'dan Türkiye açıklaması: En kısa sürede onaylanmasını bekliyoruz

Stoltenberg Türkiye parlamentosunun İsveç'in üyeliğini en kısa sürede onaylamasını beklediğini söyledi. Stoltenberg Türkiye'nin terörizmle ilgili güvenlik endişelerini unutmamaları gerektiğini belirtti.

NATO'dan Türkiye açıklaması: En kısa sürede onaylanmasını bekliyoruz
Son Güncelleme: 28 Kasım 2023 Salı 14:16
28 Kasım 2023 Salı 13:47

28-29 Kasım’da Brüksel’de gerçekleştirilecek olan NATO Dışişleri Bakanları Zirvesinin bir gün öncesinde açıklama yapan NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ve ABD Avrupa ve Avrasya’dan Sorumlu Dışişleri Bakan Yardımcısı James O’Brien Türkiye’ye bir an önce üyelik protokolünü onaylaması çağrısında bulundu.

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan da zirve kapsamında Brüksel’de heyetler arası ve ikili temaslarda bulunacak.

Rusya’nın Ukrayna’ya saldırısının ardından İsveç ve Finlandiya NATO’ya üyelik için başvuruda bulunmuş, iki ülkenin başvurusu Türkiye’nin ve Macaristan’ın vetosu ile karşılaşmıştı. Özellikle terörle mücadele konusunda Türkiye ile işbirliği talebinde bulunan Ankara, diplomatik temasların ardından Finlandiya’nın üyeliğini onaylamış ancak özellikle Ocak ayında yaşanan Kuran yakma olaylarının ardından İsveç için vetosunu sürdürmüştü.

Temmuz ayında yapılan NATO zirvesinde üyeliğe yeşil ışık yakan Erdoğan, Ekim ayında protokolü imzalayarak meclise gönderdi. Dışişleri Komisyonu 16 Kasım’da protokolü görüşmeye başlamış, müzakereleri ileri bir tarihe ertelemişti.

NATO üyesi ülkelerin dışişleri bakanları 28 Kasım’da iki günlük bir toplantı için Brüksel’de bir araya gelecek.

NATO’dan açıklama: “Türkiye’nin İsveç’i kabul etme vakti geldi”

27 Kasım’da Brüksel’de açıklama yapan NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Türkiye ve Macaristan’a katılım protokolünü “mümkün olan en kısa sürede onaylamaları” çağrısında bulundu ve “Türkiye’nin İsveç’i NATO’ya kabul etme vakti geldi,” dedi.

Brüksel’de bir basın toplantısı düzenleyen Jens Stoltenberg Stockholm’ün “verdiği sözleri tuttuğunu ve artık Türkiye’nin katılım sürecini tamamlama zamanının geldiğini” söyledi.

İsveç’in Türkiye’ye verdiği tüm taahhütleri yerine getirdiğini vurgulayan NATO Genel Sekreteri, “Artık katılım sürecini tamamlamak Türkiye’ye kalmıştır” dedi.

ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı: “o anı iple çekiyoruz”

ABD’nin Avrupa ve Avrasya’dan Sorumlu Dışişleri Bakan Yardımcısı James O’Brien, İsveç’in çok yakında NATO üyesi olacağını ve “o anı iple çektiklerini” söyledi.

DW Türkçe’nin haberine göre James O’Brien, NATO Dışişleri Bakanları toplantısı öncesinde, telekonferans yoluyla düzenlediği brifingde gazetecilerin sorularını yanıtladı.

İsveç’in üyeliği ile ilgili soruyu yanıtlayan O’Brien “Bize onay için oyları toplamaya çalıştıklarını söylediler,” dedi.

“İsveç’in ittifakın 32’inci üyesi olmasını sabırsızlıkla bekliyoruz. İsveç ilk günden itibaren ittifaka çok büyük katkı sağlayacaktır” diyen O’Brien, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Türk ve Macar müttefiklerimiz bize onay sürecini engelleyecek esaslı bir sorun bulunmadığını, sadece onayı sağlayacak oyları toplamaya çalıştıklarını söylediler. Biz artık harekete geçme zamanının geldiğini, gecikmenin hiç bir fayda sağlamayacağını ilettik. İsveç’in çok yakında ittifaka üye olmasını öngörüyoruz. O anı iple çekiyoruz.”

F16 sorusu

Taraflar aksi yönde açıklamalarda bulunsa da, İsveç’in NATO üyeliği Türkiye’nin ABD’den almak için başvuru yaptığı 40 yeni F-16 savaş uçağı ve mevcut filoları için de 79 adet modernizasyon kiti için de müzakere konusu haline gelmişti.

ABD’li Bakan Yardımcısı O’Brien’a, “Ankara, ABD’nin F-16 taleplerine onay vermesi yönündeki umudunu kaybetmiş görünüyor. Türkiye Eurofighter almak istediğini duyurdu… Türkiye’nin hava kuvvetlerinin modernizasyonu, NATO’nun caydırıcılığı ve savunma pozisyonu için de önemli mi? Size göre Türkiye’nin F-16 taleplerinin onaylanmasına katkıda bulunabilecek somut koşullar nelerdir?” sorusu da yöneltildi.

ABD Bakan Yardımcısı O’Brien’ın bu soruya verdiği cevapta, “ABD Başkanı Biden uzun süredir Türkiye’nin F-16 filosunun modernizasyonunu desteklediğini söylüyor. Şu anda, bu konuda ilerleme sağlamayı umduğumuzu söylemek dışında, söyleyebileceğim bir şey yok” yanıtını verdi.

Bu içeriğimize de göz atabilirsiniz clear_all

Yorumlar