Sürücülere bakanlıktan uyarı: Ehliyetini yenilemeyenlere 13 bin lira ceza

İçişleri Bakanlığı, eski tip ehliyetlerin yenilenme süresini önce 2022'den 2024'e uzatmıştı. Şimdi ise bakanlık, 2024 sonrası için başka bir uzatma olmayacağını duyurdu. 2025 yılından itibaren eski ehliyetlerle trafiğe çıkılması halinde 12 bin 978 TL ceza uygulanacak.

Sürücülere bakanlıktan uyarı: Ehliyetini yenilemeyenlere 13 bin lira ceza
Son Güncelleme: 9 Mayıs 2024 Perşembe 17:05
9 Mayıs 2024 Perşembe 17:01

İçişleri Bakanlığı, 1 Ocak 2025 itibarıyla eski ehliyetlerle trafiğe çıkmanın ciddi mali sonuçlar doğuracağını açıkladı. Eski tip sürücü belgelerinin yenilenmemesi halinde uygulanacak 12 bin 978 TL'lik ceza olacak.

İçişleri Bakanlığı ve Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü, 2016 yılından önce alınmış ehliyetlerin çipli sistemle yenilenmesi gerektiğini vurguluyor. Vatandaşlar, Nüfus ve Vatandaşlık İşleri'nin web sitesi üzerinden kolaylıkla randevu alabilir ve birkaç dakika içinde ehliyet yenileme işlemlerini başlatabilirler.

YENİLEME SÜRECİ VE GEREKLİ BELGELER

Ehliyet yenileme süreci için gereken belgeler arasında kimlik kartı veya pasaport, güncel biometrik fotoğraf, geçerli bir sağlık raporu, kan grubu belgesi ve adli sicil kaydı bulunuyor. Sağlık raporunda kan grubunun belirtilmesi durumunda ayrıca kan grubu belgesi talep edilmemektedir. Ayrıca, ehliyetin yenilenmesi için 15 TL'lik bir ücretin ödenmesi gerekmekte, bu ücret 12 TL harç ve 3 TL değerli kağıt bedelini içermektedir.

CEZAİ YAPTIRIMLAR VE UYARILAR

Ehliyetini yenilemeyen sürücüler, belirtilen tarihten itibaren yüksek miktarda ceza ile karşı karşıya kalacak. İçişleri Bakanlığı, bu cezai işlemin, vatandaşların mağdur olmaması için önceden duyurulduğunu ve herhangi bir erteleme olmayacağını belirtti. Bakanlık, sürücüleri belirtilen tarihten önce gerekli işlemleri tamamlamaları konusunda uyardı.

Bu içeriğimize de göz atabilirsiniz clear_all

Yorumlar