Hedef bu kez emekliler: Dolandırıcıların promosyon tuzağına dikkat!

Dolandırıcılar, bu kez banka promosyonlarına gözlerini dikerek yeni bir dolandırıcılık yöntemi geliştirdi. Özellikle emeklileri hedef alan dolandırıcılar, banka çalışanı gibi davranarak telefonla arayarak kişisel bilgilere ulaşmaya çalışıyorlar. Bu dolandırıcılık yöntemiyle birlikte, emeklilerin banka hesap bilgilerinin güvenliği risk altına giriyor.

Hedef bu kez emekliler: Dolandırıcıların promosyon tuzağına dikkat!
Son Güncelleme: 6 Nisan 2024 Cumartesi 13:42
6 Nisan 2024 Cumartesi 13:40

Emeklilere yönelik banka promosyonlarının yükselmesiyle birlikte dolandırıcılar, emeklileri hedef alarak yeni bir dolandırıcılık yöntemi geliştirdi. Banka yetkilisi gibi davranan dolandırıcılar, telefonla arayarak emeklileri tuzağa düşürmeye çalışıyor.

DOLANDIRICILARIN İKİ YÖNTEMİ VAR

Dolandırıcıların kullandığı iki temel yöntem bulunuyor. İlk yöntemde, banka yetkilisi gibi davranan dolandırıcılar, emekli promosyonunu evlerine getireceklerini söyleyerek kişisel bilgileri topluyorlar. TC kimlik numarası, banka hesap numarası, banka kartı ve kredi kartı şifre bilgilerini isteyen dolandırıcılar, bu yöntemle yüzlerce kişiyi mağdur ediyorlar.

NTV Haber'in haberine göre; ikinci yöntem ise daha önce promosyon almış emeklileri hedef alıyor. Dolandırıcılar, yeni zamlı promosyon alabilmek için eski promosyonlarına ilişkin bir fark ödemesi olduğunu ve bu ödeme için verecekleri hesap numarasına para aktarılmasını istiyorlar.

GENELLİKLE TELEFON ÜZERİNDEN GERÇEKLEŞTİRİYORLAR

Adli Bilişim Uzmanı Ali Murat Kırık konuyla ilgili yaptığı açıklamada, bu tür dolandırıcılıkların genellikle telefon üzerinden gerçekleştirildiğini belirtiyor. Emeklilerin dijital ortam ve telefon konusunda yeterli bilgiye sahip olmadığını bildiklerinden dolandırıcıların bu yöntemi tercih ettiğini ifade ediyor. Ayrıca, dolandırıcıların kişisel bilgilerin yanı sıra maaş kartlarının arkasındaki CVV numaralarını da kullanarak dolandırıcılık yapabileceklerini vurguluyor.

Bu içeriğimize de göz atabilirsiniz clear_all

Yorumlar