Özgür Özel'den 'vergi' çağrısı: DİSK'in talebini destekliyoruz

CHP Genel Başkanı Özgür Özel, ülkemizdeki vergi sistemine yönelik eleştirilerde bulundu. "Eşitsiz ve adaletsiz bir vergi sistemi uygulanıyor" diyen Özel "Enflasyona göre maaş hesabı yapmak yoksulluğu körükleme yönteminden başka bir şey değildir" ifadelerini kullandı.

Özgür Özel'den 'vergi' çağrısı: DİSK'in talebini destekliyoruz
Son Güncelleme: 9 Şubat 2024 Cuma 14:56
9 Şubat 2024 Cuma 14:55

CHP Genel Başkanı Özgür Özel, DİSK 17. Genel Kurulu'nda konuştu. DİSK'in 'vergide adalet' talebine destek açıklaması yapan Özel, enflasyona göre maaş hesabı yapmanın yoksulluğu körüklediğini söyleyerek "Servet vergilendirilmemekte, dolaylı vergiler üzerinden zenginle fakiri ayırt etmeyen eşitsiz bir vergi uygulanıyor. DİSK'in vergi talebini sahipleniyoruz, Meclis'e sunduk" dedi.

Özel'in açıklamalarında Diyanet'in fitre hesabı ve işçi hakları da vardı. TÜİK'in enflasyonu yüzde 64 olarak açıkladığını hatırlatan Özel, Diyanet'in dün açıkladığı, geçen yıla göre iki kat fazla olan fitreyle ilgili "geçen sene 70 TL olarak hesaplamıştı dün 130 lira olarak ilan etti. Bir yanda TÜİK orada duruyor diğer yandan da Diyanet bu ülkede bir kişi oruç tutamıyorsa kendisi yerine oruç tutan bir kişinin fitresini vermek onun bir günlük gıda ihtiyacını karşılamak için gerekli parayı 130 lira olarak hesaplıyor." dedi.

Özel'in açıklamalarından önemli başlıklar şöyle

DİYANET'İN FİTRE HESABI

"Bu istatistik kurumunun rakamlarına göre bugün enflasyon yüzde 64. Oysaki bağımsız ENAG’ın yaptığı çalışmalara göre yüzde 129. Sadece enflasyona yönelik ücret artışını sorunlu bulmakla birlikte onu kabul ettiğimiz durumda bile sadece TÜİK’in yaptığı manipülasyonlar yüzünden ortada son alınan yüzde 49’luk zam duruyor ama bir tarafta yıllık yüzde 129’luk enflasyon duruyor.

Dün enteresan bir şey oldu. Diyanet İşleri Başkanlığı, fitreyi geçen sene 70 TL olarak hesaplamıştı dün 130 lira olarak ilan etti. Bir yanda TÜİK orada duruyor diğer yandan da Diyanet bu ülkede bir kişi oruç tutamıyorsa kendisi yerine oruç tutan bir kişinin fitresini vermek onun bir günlük gıda ihtiyacını karşılamak için gerekli parayı 130 lira olarak hesaplıyor. Bir yanda Erdoğan’ı dinleyip 3 çocuk sahibi olan 5 kişilik bir ailenin 130 liradan bir aylık ihtiyacının 19 bin 500 lira ihtiyacı var. 19 bin 500 lirayla 5 kişilik bir ailenin sadece karnı doyabilir diyor Diyanet. Diğer yanda 17 bin 2 lira vererek sen aileni geçindirebilirsin diyerek asgari ücreti veren iktidar, en düşük emekli maaşını da 10 bin lira yapıp bu parayla emekliler geçinebilir diye bu ücreti dayatan bir iktidar var.

'DİSK'İN VERGİ TALEBİNİ SAHİPLENİYORUZ'

Eşitsiz ve adaletsiz bir vergi sistemi uygulanıyor. Enflasyona göre maaş hesabı yapmak yoksulluğu körükleme yönteminden başka bir şey değildir. Servet vergilendirilmemekte, dolaylı vergiler üzerinden zenginle fakiri ayırt etmeyen eşitsiz bir vergi uygulanmaktadır. DİSK'in vergi talebini sahipleniyoruz, Meclis'e sunduk.

AKP döneminde 32 bin 633 emekçi iş cinayetlerinde hayatını kaybetti. Asrın Felaketini yaşadık ya öyle filmler çektiler o süreçte DİSK’in sahada verdiği emeği, ortaya koyduğu inanılmaz dayanışmayı geçen gün temeli atılan ve ileride Türkiye’nin gururu olacak katkıları bir kez de burada takdir etmek isterim ama o büyük deprem, hepimizin yüreğini yakan deprem 52 bin canımızı aldı, AKP iktidarında 32 bin kişi iş cinayetlerinde öldü hiç ümit etmem eninde sonunda son vereceğiz ama 6 yıl daha iktidarda kalsalar hesaba göre ve böyle iş cinayetleri yaşanırsa depremde kaybettiğimiz kadar işçiyi iş cinayetlerinde kaybetmiş olacağız. Bu katlanılacak durum değildir.

'İŞÇİ HAKLARINDA SON SIRADAYIZ'

Son olarak Yunus Emre Göçer kurye kardeşimiz Somali Cumhurbaşkanının oğlu tarafından hepimizin gözü önünde katledildi. Önce dışarı kaçmasına izin verdiler sonra getirdiler yargıladılar ve yıllar süren yargılamalarla örneğin Soma’da adalet için 7 yıl mücadele edip adaleti katledenler, bir duruşmada Somali Cumhurbaşkanının oğlunu yargıladılar ve sadece 27 bin 300 TL ile cezalandırıp memleketine geri yolladılar.

SON 10 GÜNDE 10 İŞÇİ ÖLDÜ

Son 10 günde 10 işçi öldü. 147 ülke arasında işçi haklarında son sıradayız. And olsun ki Soma’nın da and olsun ki bütün iş cinayetlerinin de and olsun Yunus Emre Göçer’in şahsında bütün emekçilerin hesabını da günü gelince hep beraber soracağız."

Öte yandan, Diyanet İşleri Başkanlığı'nın 2024 yılı için fitre miktarını 130 TL olarak belirlemesi, geçen yıla göre iki kat artış göstermesiyle sosyal medya ve siyasi çevrelerde de tartışmalara yol açmıştı.

Bu içeriğimize de göz atabilirsiniz clear_all

Yorumlar