ABD’den Türkiye’ye: Dijital hizmet vergisini kaldırın

Ticaret Bakanı Muş ile görüşen ABD ticaret temsilcisi tüm ülkelerin dijital hizmet vergisini kaldırması gerektiğini söyledi. Maliye, söz konusu vergi kaleminden 16 ayda 2,4 milyar TL'lik hasılat elde etti.

ABD’den Türkiye’ye: Dijital hizmet vergisini kaldırın
Son Güncelleme: 27 Ağustos 2021 Cuma 15:32
27 Ağustos 2021 Cuma 15:31

 

ABD Ticaret Temsilcisi Katherine Tai, Ticaret Bakanı Mehmet Muş ile görüşmesinde Türkiye’nin de aralarında olduğu ülkelerin tek tek uyguladığı dijital hizmetler vergilerini kaldırmalarının OECD öncülüğünde çok uluslu bir anlaşmaya varılması için önemli olduğunu söyledi.

Reuters gelişmeyi, “ABD ticaret şefi Türkiye’ye ülkelerin dijital hizmet vergisini kaldırması gerektiğini söyledi” başlığıyla duyurdu.

ABD Ticaret Temsilciliği tarafından yapılan açıklamada, Tai’nin mevkidaşı Mehmet Muş ile sanal toplantıda bir araya geldiği, dijital hizmet vergileri, ABD şirketlerinin Türkiye’ye erişiminin geliştirilmesi ve diğer meseleleri konuştukları aktarıldı.

Tai, ortak bir dijital hizmetler vergisi için OECD ve G20’ye işaret etti.

130 ÜLKE ANLAŞMIŞTI

Sözcü'de yer alan habere göre Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD), 1 Temmuz 2021’de yaptığı açıklamada, aralarında ABD, Çin, Almanya, Fransa, İngiltere, Japonya ve Türkiye’nin de yer aldığı küresel Gayrisafi Yurt içi Hasıla’nın (GSYH) yüzde 90’ını temsil eden 130 ülkenin uluslararası vergi reformu konusunda anlaşma sağladığını açıklamıştı.

Anlaşmaya göre, çok uluslu şirketlerin faaliyet gösterdikleri ve kâr elde ettikleri yerlerde en az yüzde 15 oranında kurumlar vergisi ödemeleri öngörülüyor.

G20 liderleri, 28-29 Ekim tarihlerinde Roma’da yapacakları toplantıda bu anlaşmaya son halini vermeye çalışacak.

Yorumlar