Erdoğan Azerbaycan’da operasyonu konuştu: Bin kilometrelik alanı terör örgütünden kurtardık

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Azerbaycan'da 7'nci Türk Zirvesi'nde konuştu. Erdoğan burada yaptığı açıklamada Barış Pınarı Harekatı'na değinerek bin kilometrelik alanın terör örgütünden arındırıldığını belirtti.

Erdoğan Azerbaycan’da operasyonu konuştu: Bin kilometrelik alanı terör örgütünden kurtardık
Son Güncelleme: 15 Ekim 2019 Salı 12:20
15 Ekim 2019 Salı 12:10

Azerbaycan'da 7'nci Türk Zirvesi'nde  konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Türk Konseyi gibi yapıların dünya siyasetinde rolününün arttığın görüyoruz. Konseyin BM Genel Kurulu ve İslam İşbirliği Teşkilatı'nda gözlemci statüye sahip olmasını takdir ediyoruz. Ortak fon kurulmasını destekliyoruz. Bu fonun temellerinin sağlam atılması gerekiyor. Kapsamlı bir çalışma yapılmasında fayda görüyoruz. Uluslararası ticaretin dolara endeksli konumu riskleri de beraberinde getiriyor. Döviz baskısını azaltacak önlemleri devreye almalıyız.” İfadelerini kullandı.

 Erdoğan’ın açıklamaları şöyle;

“Doğu-Batı ekseninde Hazar geçişli ulaştırma güzargahları yüksek potansiyel sağlıyor. Kotalar, maalesef ticaretimiz önündeki en büyük engellerdendir. Aramızdaki kotaları kaldırmamız gerekiyor. Diasporalarımızın ortak hareket etmesine ağırlık vermeliyiz. Türk üniversitelerinden mezun olan on binlerce öğrencimiz Türk dünyasına gururla hizmet ediyor.”

Günümüzde bölgemizin barış, huzur ve istikrarına en büyük tehdit kaynağı terör örgütleridir. PKK, YPG, DEAŞ, FETÖ gibi terör örgütlerine karşı işbirliğimizin ehemmiyeti artmıştır. Suriye'de son dönemde yaşadığımız bir terör örgütüyle, diğerinin tasfiye edilemeyeceğini göstermiştir.

Barış Pınarı Harekatımızın iki önemli amacı vardır. Suriye'nin kuzeyindeki YPG/PYD kaynaklı terör tehdidinin ortadan kaldırılmasıdır. İkinci gayesi de 3,6 milyon Suriyelinin kendi vatanlarına huzurla dönebilmelerini sağlamaktır. Bugün harekatın 7'nci günündeyiz. BM 74'üncü Genel Kurulu'nda güvenli bölge haritasına uygun şekilde operasyonumuz devam ediyor. 1000 km2'lik alanı bölücü terör örgütünden kurtardık.

Afrin, Cerablus, Azez'de olduğu gibi uluslararası destekle altyapı ve konut projeleriyle istikrarı sağlayacağız. Suriye'nin kuzeyi Barış Pınarı'yla hedeflerine ulaşana kadar mücadelemizi sürdüreceğiz. Türkiye'nin teröre karşı verdiği beka mücadelesinde sizden çok güçlü dayanışma bekliyoruz. 300 milyonluk Türk dünyasındaki her bir kardeşimin kalbinin bizimle çarptığını çok iyi biliyorum.

Milli davalarımızda birbirimizin yanında durmak bizim kardeşliğimizin gereğidir. Azerbaycan'ın topraklarının işgal altında olması 1 milyon kardeşimizin topraklarından uzakta yaşamasına neden olmaktadır. Elimizden gelen gayreti göstermeye devam edeceğiz. Kıbrıs Türkleri çözümsüzlüğün mağduru olmayı sürdürüyor. Haksız izolasyon ve ambargonun kırılmasına yardımcı olmanızı bekliyorum.”

Yorumlar