Cumhurbaşkanı Erdoğan: Deprem bölgesini inşa etmek bize nasip olacak

Kahramanmaraş'ta konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, birkaç ay içinde 309 bin konutun inşasına başlanacağını söyledi. Yeni konutlar için vatandaşlardan 1 yıl süre isteyen Erdoğan, "Deprem bölgemizi yeni baştan inşa etmek de bizlere nasip olacaktır." dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Deprem bölgesini inşa etmek bize nasip olacak
Son Güncelleme: 28 Şubat 2023 Salı 15:58
28 Şubat 2023 Salı 15:55

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Kahramanmaraş Afet Koordinasyon Merkezini ziyaret etti.

Burada düzenlenen basın toplantısında konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan özetle şunları söyledi:

 

"Aynı gün içerisinde 9 saat arayla yaşanan bu depremler büyük hasara yol açtı. İlk depremi hasarla atlatan binalarımızın tamamı ikinci depremde enkaza döndü. Bilim insanları afeti istisnati bir afet olarak tanımlıyor. Artçı sarsıntılar devam ediyor. Dün de Malatya'da benzer bir durumla karşılaştık. Bu sarsıntıda da yıkım yaşadık, can kayıplarımız oldu. Hasarlı binalara girilmemesi gerektiğini söylüyorum. Maraş'ta 41 binin üzerinde personel ve 5 bin 733 iş makinesi görev yaptı. Maraş genelinde 12 bin 683 vatandaşımız hayatını kaybetti. 

Depremzedelerin yaşadığı acının büyüklüğünün farkındayız. Milletimizin sergilediği dirayet karşısında duygulanmamak elde değil. Milletimizin vakur bir şekilde göğüslediğini görüyoruz. Asil duruş karşısında devlet olarak biz de sorumluluklarımızı yerine getirmeye çalışıyoruz. İlk günlerde yıkımın büyüklüğü ve kış koşulları olumsuz etkiledi. Karşımıza çıkan zorlukları bir bir aştık. 

Arama kurtarma ve yardım çalışmalarına destek verenlere teşekkür ediyorum. Vatandaşlarımızın yükünü hafifletmek, dertlerine derman olmak için canla başla çalışıyoruz. Yakınlarının yanına gidenlerin haricinde Toplam 20 bin 300 depremzedemizin tahliyesini gerçekleştirdik. Çadırkent ve konteyner kent çalışmalarımızı sürdürüyoruz. 461 bin vatandaşımızı barındırıyoruz. Sadece Maraş'ta 77 bin çadır dağıttık. 41 seyyar mutfağımızla vatandaşlarımızın hizmetindeyiz. Toplam 32 uzman personelimizle depremden etkilenen tüm kardeşlerimize psikososyal destek veriyoruz. 

Bölgede elektrik konusunda sorun yok. Mobil iletişim sorununu çözüme kavuşturduk. Enkaz kaldırma faaliyetinin bitmesiyle şehrimizin yeniden imarına başlıyoruz. Arama kurtarma ve enkaz kaldırma sürerken yeniden inşa hazırlıklarımıza başladık. 309 bin konutun inşasına başlıyoruz. Kahramanmaraş ve Elbistan için Maraş'ta 83 bin konut ev 18 bin 681 köy eviyle bismillah diyoruz. Sizlerden bir yıl müsaade istiyorum. 

Ölenleri geri getiremeyiz ama onun dışında tüm yaraları saracak azme, tecrübeye ve kudrete sahibiz. TOKİ deprem sınavını yaptığı binaların inşa kalitesi ve dayanıklılığı başta olmak üzere alnının akıyla verdi. Yeni konutları da bu standartlarda inşa edeceğiz. Konutlarımız şehirlerimizin kendi mimarisiyle yapılacak. Yeni yerleşim yerlerini ovalardan dağlara doğru kaydırıyoruz. Sadece konut değil, okul, hastane, spor alanı gibi yepyeni hayat alanları inşa edeceğiz. 

Yaşadığımız felaket deprem gerçeğini tekrar hatırlattı. Bilim insanlarımız, mühendislerimizle bunun gayreti içerisindeyiz. Deprem bölgemizi yeni baştan inşa etmek de bizlere nasip olacaktır. Binalarımızın yıkıldığı dönemi sona erdirmek için tüm gücümüzle çalışacağız. Kimsenin milletimize yeni bedeller ödetmesine izin vermeyeceğiz."  

Bu içeriğimize de göz atabilirsiniz clear_all

Yorumlar