Çavuşoğlu'ndan ABD'ye: Gölge etmesinler yeter

İsveç ve Finlandiya'nın NATO üyeliği ile ilgili açıklamalarda bulunan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, 'Yeni hükümetin terör ile mücadelede daha samimi olduğunu görüyoruz' dedi. İsveç'in bu alandaki açıklamalarının olumlu olduğunun altını çizen Çavuşoğlu, 'somut adımlar görmemiz lazım' dedi. Çavuşoğlu ABD'ye ‘Gölge etmesinler yeter’ ifadesi ile tepki gösterdi.

Çavuşoğlu'ndan ABD'ye: Gölge etmesinler yeter
Son Güncelleme: 30 Kasım 2022 Çarşamba 14:39
30 Kasım 2022 Çarşamba 14:37

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, İsveç ve Finlandiya'nın NATO üyeliği süreci ile ilgili konuştu.

Çavuşoğlu, 'Henüz somut bir adım görmediğinizi söyledim' dedi.

'Yeni hükümetin terör ile mücadelede daha samimi olduğunu görüyoruz' diyen Çavuşoğlu, İsveç'in bu alandaki açıklamalarının olumlu olduğunun altını çizdi ve 'somut adımlar görmemiz lazım' dedi.

Blinken ile görüştüğünü belirten Çavuşoğlu, 'Maalesef bunları sizin erdiğiniz destekler ile yapıyorlar dedik bu desteğin son bulması lazım' dedi.

'Biz müttefiklerden destek bekliyoruz' diyen Çavuşoğlu, 'teröristleri mağdur göstermeyi çalışan açıklamalar görmek istemediğimizi söyledik' ifadelerini kullandı.

ABD'nin terör örgütlerine verdiği desteği sonlandırması gerektiğini belirten Çavuşoğlu, 'gölge etmesinler yeter' dedi.

'ABD'nin Suriye'de terör örgütlerine verdiği destek apaçık ortada.' diyen Çavuşoğlu sözlerine şöyle devam etti;

'Türkiye'yi engellemeye çalışan girişimler görüyoruz. Biz gerekli cevapları verdik. Müttefiklerden destek bekliyoruz. Öyle amalı, mamalı açıklamalar beklemiyoruz.'

Çavuşoğlu, 'ABD ve bazı ülkelerin verdiği destek açık. Bu desteği sonlandırmaları lazım. Blinken ile yaptığımız görüşmede, İstanbul’daki saldırının sorumlusu terörist, sözde SDF’nin intikam açıklamalarını da söyleyip, bunu sizin verdiğiniz destekle yapıyorlar dedik' ifadelerini kullandı.

Yorumlar