Çavuşoğlu'dan İsveç ve Finlandiya'nın NATO üyeliğine ilişkin açıklama

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, İsveç ve Finlandiya'nın NATO üyeliğine ilişkin, "Güvenlik endişelerimiz karşılanmalı" dedi. Çavuşoğlu, Ukrayna tahılına ilişkin dörtlü mekanizma görüşmelerinin sürdüğünü söyledi.

Çavuşoğlu'dan İsveç ve Finlandiya'nın NATO üyeliğine ilişkin açıklama
Son Güncelleme: 23 Haziran 2022 Perşembe 12:50
23 Haziran 2022 Perşembe 12:46

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, İngiliz mevkidaşı Liz Truss'la görüştü. Görüşmenin ardından iki bakan kameraların karşısına geçti.

Ukrayna tahılı için dörtlü mekanizma oluşturulması gündeme alındı. Bakan Çavuşoğlu görüşmelerin devam ettiğini belirtti. Tüm tarafların evet demesi gerektiğini belirten Bakan Çavuşoğlu, Türkiye olarak yapıcı bir rol oynadıklarını belirtti.

Bakan Çavuşoğlu'nun açıklamalarından satır başları:

Anlaşma olursa kontrol merkezi kurulacak. Biz Ukrayna tahılına ilişkin iddiaları araştırdık. Ukrayna tahılının yasadışı bir şekilde alınıp satılmasına karşıyız. 

FİNLANDİYA VE İSVEÇ'İN NATO BAŞVURUSU

İsveç ve Finlandiya'dan heyetler geldi. Biz yazılı düzeyde endişelerimizi paylaştık. En son Brüksel'de teknik düzeyde NATO'da bir çalışma oldu. O metin üzerinde anlaşılan noktalar var, görüş ayrılığı yaşadığımız noktalar var. 

Bir müttefiğin güvenlik endişelerinin karşılanması NATO'nun önceliği olmalıdır. Özellikle NATO zirvesinde güney kanadıyla ilgili terörle mücadeleye odaklanacak bir oturum düzenlenmesini olumlu buluyoruz. 

Yorumlar