Çanakkale'de orman yangını kontrol altına alındı

Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, Çanakkale'deki orman yangınının kontrol altına alındığını açıkladı. Yumaklı 7 evin hasar aldığını belirtirken yangının 4 bin 80 hektarlık alanda etkili olduğunu ifade etti.

Çanakkale'de orman yangını kontrol altına alındı
Son Güncelleme: 24 Ağustos 2023 Perşembe 13:25
24 Ağustos 2023 Perşembe 13:17

Merkeze bağlı Damyeri köyü yakınlarında önceki gün saat 11.30 sıralarında henüz belirlenemeyen nedenle orman yangını çıktı.

Rüzgarın da etkisiyle kısa sürede geniş bir alana yayılan yangına itfaiye ekiplerinin yanı sıra Orman Bölge Müdürlüğü ekipleri ve diğer kurumların araçlarıyla müdahale edilmeye başlandı.

Geniş bir alanda etkili olan yangın için bölgeye takviye ekipler sevk edildi.

Dün havanın kararmasıyla birlikte gece görüş sistemine sahip helikopterler dışındaki hava araçlarıyla müdahale sonlandırıldı. Gece boyunca 4 gece görüşlü yangın söndürme helikopteri ve çok sayıda orman işçisiyle alevlerle müdahale edildi.
 
Bugün havanın aydınlanmasıyla birlikte helikopter ve uçaklar yeniden devreye girdi.

Alevlere 8 uçak, 28 helikopter, 240 arazöz, 77 su tankeri, 445 araç ve iş makinesi ile 3 bin 100 personel ile müdahale ediliyor.

11 KÖY BOŞALTILDI

Yangın nedeniyle ilk etapta 9 köyün boşaltılmasının ardından 2 köy daha tedbiren boşaltı. Ancak alevlerin bu köyler için risk oluşturmağı açıklandı.

Çanakkale'de orman yangını kontrol altına alındı - Resim : 1

Ayrıca yangın bölgesinde 5 trafo, 3 köy ve 265 abonede enerji kesintisinin devam ettiği belirtildi. Yangında 95 kişi dumandan etkilenirken, 8 vatandaşın tedavisinin sürdüğü açıklandı.

BOĞAZ TEK YÖNLÜ TRAFİĞE AÇILACAK

Hava araçlarının denizden su alabilmesi için saat 03.00 sıralarında çift yönlü askıya alınan Çanakkale Boğazı gemi trafiği, saat 11.00 itibaren güney-kuzey tek yönlü trafiğe açılacak.

Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada, "Çanakkale'deki orman yangını nedeniyle çift yön geçici olarak askıya alınan Çanakkale Boğazı gemi trafiğinin, saat: 11.00'den itibaren güney-kuzey tek yön olarak açılması planlanmaktadır" denildi.

ACI TABLO

Yangının büyüklüğü, gün ağarınca ortaya çıktı, yanan alanlar drone ile görüntülendi

Ormanda geniş bir bölgede yeşil rengin griye döndüğü görüldü.

Bu içeriğimize de göz atabilirsiniz clear_all

Yorumlar